سفر مشاور ارشد بایدن به قطر برای احیای مذاکرات تبادل اسرا میان اسرائیل و حماس

اسرائیل به میانجی‌ها اطلاع داد که ترور رهبران حماس را برای رسیدن به آتش‌بس متوقف نخواهد کرد و لبنان یا حزب‌الله را هدف قرار نمی‌دهد، بلکه همه کسانی را که در حمله 7 اکتبر دست داشتند، در معرض حملاتش قرار دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از اعلام توقف مذاکرات مبادله اسرا میان اسرائیل و حماس در پی ترور صالح العاروری، معاون دفتر سیاسی جنبش در هفته گذشته در بیروت، به نظر می‌رسد این پرونده به زودی دستخوش تحولی جدید شود.

یک منبع آمریکایی و دیگر مقامات آگاه چهارشنبه 20 دی فاش کردند که برت مک‌گورک، مشاور ارشد جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در امور خاورمیانه، سه‌شنبه در دوحه با محمد بن عبدالرحمن آل ثانی نخست‌وزیر و وزیر خارجه قطر، دیدار و گفت‌وگو کرد.

پایگاه خبری «آکسیوس» به نقل از این منابع آورد که در این دیدار، تنش‌های منطقه‌ای و تلاش برای آزادسازی حدود 140 گروگان‌ اسرائیلی باقی‌مانده نزد حماس مورد بررسی قرار گرفت.

به‌گفته این منابع، مذاکرات در مورد گروگان‌ها این هفته بعد از تعلیق چندروزه آن از سوی حماس به‌دلیل ترور العاروری در بیروت، ازسرگرفته شد.‎

سفر مشاور ارشد بایدن در پی چهارمین سفر آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا به اسرائیل از زمان آغاز جنگ غزه، صورت گرفت.

اگرچه بلینکن اعلام کرد که از رهبران اسرائیل خواسته است تا تلاش بیشتری را در راستای اجتناب از کشته‌شدن غیرنظامیان فلسطینی انجام دهد، ولی او به مذاکرات غیر مستقیم پیشین میان اسرائیل و حماس در مورد مبادله اسرا، اشاره‌ای نکرد.

در حالی که تلاش‌ها برای از سرگیری این مذاکرات از هفته‌ها پیش آغاز شده، اقدام اسرائیل در ترور العاروری در سه‌شنبه گذشته در حومه جنوبی بیروت (کانون حزب‌الله لبنان)، حماس را بر آن داشت تا هرگونه مذاکره در این زمینه را متوقف کند.

از سوی دیگر اسرائیل به میانجی‌ها اطلاع داد که ترور رهبران حماس را برای رسیدن به آتش‌بس متوقف نخواهد کرد و لبنان یا حزب‌الله را هدف قرار نمی‌دهد، بلکه همه کسانی را که در حمله 7 اکتبر دست داشتند، در معرض حملاتش قرار دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید