بلینکن: اسرائیل برای کوچاندن اجباری فلسیطینی‌ها به خارج از نوار غزه تلاش نمی‌کند

وزیر خارجه آمریکا: کرانه باختری و نوار غزه باید تحت حاکمیت یکپارچه فلسطینی اداره شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روزنامه «وال استریت ژورنال» از آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در سفر به اسرائیل نقل کرد که ضمن «تاکید بر ضرورت یکپارچگی حکمرانی فلسطینی بر کرانه باختری و نوار غزه»، «برپایی کشور مستقل فلسطینی را برای ثبات کل منطقه در بلندمدت، امری اساسی» دانست.

بلینکن سه‌شنبه 19 دی تاکید کرد که روند بازگشت ساکنان غزه به خانه‌های‌شان در شمال نوار غزه نیاز به زمان و هماهنگی امنیتی دارد.

در این راستا او خبر داد که اسرائیل با اعزام نمایندگان سازمان ملل متحد برای ارزیابی اوضاع در شمال نوار غزه و بررسی امکان بازگشت ساکنان آن موافقت کرده است.

وزیر خارجه آمریکا طی یک کنفرانس خبری پس از گفت‌وگو با مقامات اسرائیلی در تل‌آویو گفت:«اسرائیل تاکید کرد که خواهان کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها در خارج از نوار غزه نیست».

وی همچنین افزود:«اسرائیل باید به محض فراهم شدن شرایط به فلسطینی‌ها اجازه دهد تا به خانه‌های خود بازگردند».

او همچنین گفت که عملیات نظامی اسرائیل در نوار غزه به فاز جدید کم‌تنش‌‌تری انتقال خواهد یافت.

وزیر خارجه آمریکا همچنین تحرک برای متوقف کردن حملات شهرک‌نشینان اسرائیلی در کرانه باختری که مانع از تحقق صلح است را خواستار شد و افزود:« اسرائیل باید تصمیمات قاطعانه‌ای اتخاذ کند و برای توانمند‌سازی تشکیلات خودگردان فلسطین خواهیم کوشید».

او همچنین خواستار اصلاحات ساختاری در تشکیلات خودگردان فلسطین شد.

وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از اظهارات خود گفت که ایالات متحده «خواهان عدم گسترش دامنه جنگ، وارد کردن بیشتر کمک‌های بشردوستانه به غزه و بازگرداندن گروگان‌ها است».

تاکید بر حقوق فلسطینی‌ها و توقف خشونت‌ها

بلینکن افزود:«کشورهای عربی که به آنها سفر کرده‌ام بر حقوق فلسطینی‌ها و ضرورت توقف خشونت‌های اعمال شده علیه آنها تاکید دارند».

او همچنین با بیان این‌که ایالات متحده و اسرائیل تاکید می‌کنند که دیپلماسی بهترین راهکار برای تحقق امنیت است، در ادامه گفت که اسرائیل باید تصمیمات قاطعانه در ارتباط با فرصت‌ها برای برقراری صلح اتخاذ کند.

وزیر خارجه آمریکا با بیان این‌که بسیاری از کشورهای خاورمیانه برای سرمایه‌گذاری در آینده غزه پس از جنگ، آمادگی دارند، همچنین گفت که این کشورها اما تنها در سایه وجود روند واضحی برای برپایی کشور فلسطینی حاضر به این سرمایه‌گذاری‌ها خواهند شد.

شایان ذکر است که تور خاورمیانه بلینکن چهارشنبه نیز شامل توقف‌هایی در کرانه باختری و مصر خواهد بود.

این چهارمین تور خاورمیانه‌ای بلینکن پس از حمله حماس به اسرائیل در هفتم اکتبر و به‌دنبال آن تهاجم اسرائیل به نوار غزه است که تاکنون بنا بر اعلام وزارت بهداشت فلسطین به کشته شدن نزدیک به 23 هزار فلسطینی اغلب از میان زنان و کودکان، منجر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید