بغداد: ضرورت خروج نیروهای ائتلاف بین المللی از عراق را به آمریکا ابلاغ کردیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ضیا ناصری، مشاور رسانه‌ای محمد السودانی، نخست وزیر عراق فاش کرد که عراق، آمریکا را برای آغاز مذاکرات درباره جدول زمانی خروج نیروهای ائتلاف بین‌المللی از این کشور مطلع کرده است.

از سویی «پنتاگون» گفته است هیچ درخواستی از سوی عراق برای خروج نیروهای آمریکایی دریافت نکرده است.

به گزارش خبرگزاری «العالم العربی»، ناصری توضیح داد، فعلا یک جدول زمانی برای کاهش تعداد نیروهای ائتلاف و مشاوران نظامی اتباع خارجی در دستور کار است.

ارزیابی توانایی‌های نظامی

وزیر مشاره السودانی گفت، قرار است کمیته عالی نظامی، ارزیابی مجدد وضعیت نظامی، امنیتی، توان نیروهای عراقی و بررسی طرح های بازسازی این توانمندی‌ها را آغاز کند تا این برآوردها به فرماندهی کل نیروهای مسلح ارائه شود.

ناصری اشاره کرد، در این مرحله همچنین تهدید داعش و توانایی نیروهای امنیتی برای مقابله با آن نیز ارزیابی خواهد شد. وی افزود: «این ارزیابی‌های داخلی روند مذاکرات و برنامه خروج نیروهای ائتلاف بین المللی با جزئیات آن را مشخص می‌کند.

او گفت، هماهنگی با نیروهای ائتلاف تا کنون برقرار است، اما پایبندی عراق به آنچه نخست وزیر اعلام کرده که «نیازی به حضور نیروهای نظامی خارجی به ویژه نیروهای ائتلاف نیست» را نیز تاکید کرد.

تشدید تنش

این اظهارات پس از آن بیان شد که وزارت دفاع آمریکا هرگونه طرح خروج نیروهای آمریکایی از عراق را نفی کرد، زیرا پاتریک رایدر سخنگوی وزارت دفاع آمریکا دو روز پیش گفت، بغداد چنین تصمیمی را به واشینگتن اطلاع نداده است.

جمعه گذشته، السودانی گفت، وقت مشخصی برای آغاز کار یک کمیته دوجانبه برای پایان دادن به حضور نیروهای ائتلاف در کشور تعیین شده است.

این همچنین با تشدید تنش بین گروه‌های مسلح عراق و نیروهای آمریکایی در پس‌زمینه جنگ غزه رخ داد، زیرا گروه‌هایی که خود را «مقاومت اسلامی در عراق» می‌نامند، پایگاه‌های آمریکایی در سوریه و عراق را با حملات متعددی در گذشته هدف قرار داده‌اند.

پس از حمله پهپادی آمریکا و ترور یکی از رهبران مهم جنبش «النجاء» در مقر نیروهای حشد الشعبی در شرق بغداد، موضوع حضور آمریکایی‌ها در این منطقه وارد مرحله جدیدی شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید