مشاور فرمانده «پشتیبانی سریع»: در پرتو وجود البرهان امیدی برای حل بحران سودان نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمد المختار نور، مشاور محمد حمدان دقلو حمیدتی فرمانده نیروهای پشتیبانی سریع در مصاحبه‌ای گفت که در پرتو حضور ژنرال عبدالفتاح البرهان فرمانده ارتش سودان و گروه او، هیچ روزنه‌ای امیدی برای راه‌ حل برای بحران سودان وجود ندارد.

مشاور فرمانده نیروهای پشتیبانی که ماه‌ها با ارتش سودان می‌جنگند، گفت که نیروهایش که کنترل خارطوم، پایتخت سودان را اعلام کرده‌اند، به توافقی که هفته گذشته در ادیس آبابا با نیروهای دموکراتیک مدنی امضا کردند، پایبند هستند.

عبدالفتاح البرهان فرمانده ارتش سودان با عدم قبول توافق ادیس آبابا، خواستار مسلح کردن شهروندان علیه نیروهای پشتیبانی سریع شد.

مشاور فرمانده نیروهای پشتیبانی سریع در گفت‌وگو با خبرگزاری «العالم العربی» افزود: «اصول مورد توافق دو طرف به عنوان نقشه راه آینده برای روند سیاسی کشور پس از آتش‌بس با نیروهای مسلح به شمار می‌رود».

او گفت که امضای توافقنامه با نیروهای دمکراتیک مدنی به معنای محدود کردن روند سیاسی به آنها نیست، بلکه باز کردن پنجره‌ای برای دستیابی به بزرگترین اجماع سیاسی با بقیه نیروهای سیاسی مایل به روند صلح است.

او تاکید کرد که نیروهای پشتیبانی سریع از گفت‌وگوی سیاسی همه‌جانبه با هر حزبی به جز کنگره ملی(حزب سابق عمر البشیر) ، استقبال می‌کند»

اما او در عین حال تاکید کرد که «در پرتو حضور ژنرال عبدالفتاح البرهان و گروهش، هیچ روزنه‌ای امیدی برای راه‌حل وجود ندارد».

«بزرگترین اشتباه البرهان»

او اظهار داشت که گفت‌وگوی سیاسی «تا زمانی که عبدالفتاح البرهان تعهدات خود را با اسلام‌گرایان لغو نکند، صورت نخواهد گرفت.»

مشاور حمیدتی افزود: «پس از لغو تعهدات البرهان به اسلامگرایان، یک روند سیاسی آغاز می‌شود و ما به آتش‌بس می‌رسیم، زیرا اسلام گرایان نمی‌خواهند این جنگ متوقف شود، توقف جنگ به معنای منزوی شدن آنها از عرصه سیاسی سودان است».

او درباره درخواست فرمانده ارتش سودان برای مسلح کردن شهروندان، گفت این تصمیم «بزرگترین اشتباه البرهان در دوره اخیر» است و چنین تصمیمی می‌تواند منجر به جنگ داخلی شود. چرا که گسترش سلاح در میان شهروندان یک خطر جدی برای آینده است و خود ارتش بعدها نمی‌تواند این سلاح‌ها را که میان شهروندان توزیع شده است را کنترل کند».

نیروهای پشتیبانی سریع به رهبری حمیدتی با هماهنگی نیروهای مدنی دموکراتیک روز سه‌شنبه گذشته، از امضای توافقنامه‌ای برای توقف جنگ در سودان خبر داد و آمادگی نیروهای پشتیبانی سریع برای توقف فوری و بدون قید و شرط خصومت‌ها از طریق مذاکره مستقیم با ارتش سودان را اعلام کرد اما توافقنامه با مخالفت ژنرال البرهان مواجه شد و او سپس در بیانیه‌ای خواستار مسلح کردن شهروندان علیه نیروهای پشتیبانی سریع شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید