جنگ غزه؛ چهارمین سفر بلینکن به تل‌آویو

اکسیوس: دو مقام ارشد اسرائیلی تاکید دارند که رهبران اسرائیل به بلینکن اطلاع خواهند داد، در صورت امتناع حماس از آزادی شمار بیشتری از گروگان‌های اسرائیلی، به فلسطینیان شمال غزه اجازه بازگشت نخواهند داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در چهارمین سفر خود به اسرائیل از زمان آغاز جنگ در نوار غزه در 7 اکتبر، شامگاه دوشنبه 18 دی وارد تل‌آویو شد.

بلینکن قرار است امروز با رهبران اسرائیل برای پایان دادن به جنگ غزه در آینده نزدیک و جلوگیری از تبدیل آن به یک درگیری منطقه‌ای و همچنین بررسی آینده حاکمیت بر غزه در دوره پساچنگ، گفت‌وگو کند.

وزیر خارجه آمریکا در این دیدارها، ایده‌های واشینگتن برای کاستن از شدت جنگ و تاثیرات منفی آن بر غیرنظامیان فلسطینی را مطرح خواهد کرد.

بلینکن در عین حال خواهد کوشید که مدت این منازعه خونین را که به قیمت جان بیش از 23 هزار فلسطینی اکثرا زنان و کودکان تمام‌شده و وارد سومین ماه خود شده است، کاهش دهد.

فشار بر دولت نتانیاهو

بلینکن پیشتر اعلام کرده بود که دولت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل را زیر فشار قرار خواهد داد تا «در مورد نیاز فوری به تلاش‌های بیشتر برای محافظت از غیرنظامیان غزه و اطمینان از رسیدن کمک‌های بشردوستانه به نیازمندان»، اقدام کند.

او همچنین بر لزوم تسهیل بازگشت فلسطینیان آواره به خانه‌های خود در غزه از سوی اسرائیل در پاسخ به اعمال فشار اعضای راستگرای ائتلاف حاکم در اسرائیل برای کوچاندن آنها به مکانی دیگر، تاکید خواهد کرد.

مخالفت تل‌آویو با پایان جنگ

این در حالی است که خواسته‌های بلینکن با برنامه‌های اسرائیل همخوانی ندارد، خصوصا که ارتش اسرائیل بارها بر ادامه جنگ در طول سال 2024 تاکید کرده است.

در این رابطه دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل روز گذشته اعلام کرد که «ترکیب متفاوتی از نیروها در حال پیگرد عوامل حماس در شمال غزه هستند و عملیات سنگینی در مرکز غزه و بخش‌هایی از خان‌یونس در جریان است».

هاگاری درگزارش روزانه خود افزود: «نبرد در طول سال 2024 ادامه خواهد داشت».

نتانیاهو نیز به صراحت اعلام کرد که جنگ، چندین ماه ادامه خواهد داشت و به این زودی‌ها پایان نخواهد یافت. او به‌‌رغم فشارهای بی‌امان واشینگتن، متعهد شد که جنگ تا نابودی حماس تداوم خواهد یافت.

عدم بازگشت آوارگان

بر اساس گزارش دوشنبه سایت «اکسیوس»، دو مقام ارشد اسرائیلی تاکید دارند که رهبران اسرائیل به بلینکن اطلاع خواهند داد، در صورت امتناع حماس از آزادی شمار بیشتری از گروگان‌های اسرائیلی، به فلسطینیان شمال غزه اجازه بازگشت نخواهند داد.

این رویکرد اسرائیل، اثربخشی سفرهای متعدد بلینکن به تل‌آویو و توان او برای متقاعدساختن دولت نتانیاهو به بازبینی برنامه‌هایش را زیر سئوال برده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید