سفیر جدید آمریکا در لبنان پنج‌شنبه وارد بیروت می‌شود

لیزا جانسون تا زمان انتخاب رئیس جمهوری جدید لبنان به عنوان کاردار سفارت آمریکا فعالیت خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

لیزا جانسون، سفیر جدید آمریکا در لبنان، پنج‌شنبه آینده در حالی وارد محل ماموریت خود در بیروت خواهد شد که خلأ ریاست‌جمهوری لبنان از زمان پایان ریاست جمهوری میشل عون در 30 اکتبر گذشته به دلیل عدم انتخاب جانشین، همچنان ادامه دارد.

وضعیت سفیر جدید به حالت تعلیق باقی خواهد ماند و تا زمان انتخاب رئیس جمهور جدیدی که بتواند استوارنامه او را دریافت کند، تنها به عنوان «کاردار» در مقر سفارت آمریکا عمل می‌کند، آنهم در حالی که تاریخ انتخاب رئیس جمهوری جدید لبنان، در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

سنای آمریکا 3 هفته پیش با انتصاب جانسون، به سمت سفیر آمریکا در بیروت موافقت کرد. او که در حال حاضر مجرد است و به زبان‌های پرتغالی و فرانسوی مسلط است، از 2001 تا 2004 در زمان سفارت وینست باتل و واگذاری این سمت به جفری فیلتمن، سفیر پیشین آمریکا، در بیروت حضور داشت.

جانسون جانشین دوروتی شی، سفیر کنونی آمریکا خواهد شد که با ترک مقر سفارت واقع در منطقه عوکر در نزدیکی بیروت، به آمریکا بازگشت.

لیزا جانسون، 56 ساله، سفیری با توانمندی انجام وظایف مختلف، به ویژه در حوزه دیپلماسی است که 31 سال پیش وارد این حوزه شد و طی این بازه، در چندین کشور خدمت کرد. جانسون مناصب و ماموریت‌های دیپلماتیک گوناگونی را عهده‌دار شده است به طوری که در فاصله سال‌های 2014 تا 2017 در سمت کاردار سفارت آمریکا ناسائو و باهاما و سپس، از سال 2018 تا 2021 به عنوان سفیر آمریکا نامیبیا خدمت کرد.

به گزارش «العربیه»، او فعالیت در «دفتر بین‌المللی کنترل مواد مخدر و اجرای قانون» را نیز در کارنامه خود دارد و در اکتبر 2022 به عنوان قائم‌مقام معاون دستیار وزیر خارجه، منصوب شد.

جانسون همچنین به عنوان مشاور امور بین‌الملل در کالج ملی جنگ، نماینده کشورش در دفتر دبیرکل «ناتو» در بروکسل، مدیر شورای امنیت ملی در امور خاورمیانه در سال 2001، معاون دفتر دفتر امور کانادا، و مدیر دفتر سیاسی-نظامی اسرائیل در دفتر امور خاور نزدیک، و همچنین در سفارتخانه‌های ایالات متحده در اوگاندا، پاکستان و آفریقای جنوبی خدمت کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید