تاکید جوزپ بورل بر لزوم حفاظت از سازمان «آنروا»

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، از دریافت گزارش‌های نگران‌کننده‌ مبنی بر افزایش عملیات جنگی و دستورات تخلیه در نزدیکی بیمارستان الاقصی در مرکز نوار غزه خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اعلام کرد که باید از آژانس امداد و کاریابی سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی«آنروا» حفاظت شود و حمایت از آن به عنوان تامین‌کننده عمده خدمات برای فلسطینی‌ها، ادامه یابد.

بورل، دوشنبه 18 دی، در پلتفرم «ایکس» نوشت که با فلیپ لازارینی، کمیسر کل «آنروا» و تیم کاری او در خصوص وضعیت «هولناک» انسانی در غزه گفت‌وگو داشته است.

«آنروا» یکشنبه در بیانیه‌ای گزارش داد که شمار کارمندان کشته‌شده این آژانس از زمان آغاز جنگ در غزه به 146 نفر رسیده و تنها 5 مرکز از مجموع 22 مرکز بهداشتی وابسته به آن، همچنان در حال ارائه خدمات در مناطق مرکزی و جنوبی غزه هستند.

طبق آمار روز گذشته وزارت بهداشت فلسطین در نوار غزه، شمار کشته‌های ناشی از حملات نظامی اسرائیل از هفتم اکتبر تاکنون، به 22 هزار و 835 کشته و 58 هزار و 416 زخمی رسیده است.

ابراز نگرانی سازمان جهانی بهداشت

در همین زمینه، تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، شامگاه یکشنبه اعلام کرد که این سازمان، گزارش‌های نگران‌کننده‌ای مبنی بر افزایش عملیات جنگی و دستورات تخلیه در نزدیکی بیمارستان الاقصی در مرکز نوار غزه دریافت کرده است.

غبریسوس در بیانیه‌ای افزود که بیش از 600 بیمار و بیشتر کادر پزشکی مجبور به ترک این بیمارستان شده و مکان حضورشان در حال حاضر مشخص نیست.

طبق گفته مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، تیمی از این سازمان و دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل در بازدید از بیمارستان، انبوهی از زخمی‌ها را مشاهده کردند که برای درمان به بیمارستان منتقل شدند که با کمبود شدید کادرهای پزشکی مواجه است.

به‌گفته غبریسوس، گزارش ها حاکی از آن است که تنها پنج پزشک در این بیمارستان حضور دارند در حالی که مدیریت بیمارستان گفته است کارکنان فاقد غذا هستند.

مدیر این سازمان تصریح کرد که بیمارستان الاقصی، مهمترین بیمارستان در مرکز غزه است و باید در خدمت مانده و از آن محافظت شود.

حمله پهپادی به بیمارستان الاقصی

وزارت بهداشت در نوار غزه یکشنبه اعلام کرد که پهپادهای اسرائیلی بخش‌ها و محوطه بیمارستان شهدای الاقصی را هدف آتش سنگین قرار دادند و زخمی‌های و بیماران زیر آتش پهپادها، مجبور به فرار شدند.

این وزارت‌خانه تاکید کرد که تلاش اسرائیل برای از خدمت خارج‌کردن این بیمارستان به‌منزله اجرای حکم اعدام در مورد هزاران بیمار منطقه میانی نوار است.‎

تخلیه کارکنان سازمان پزشکان بدون مرز

از سویی سازمان پزشکان بدون مرز شامگاه شنبه نیز از تخلیه کارکنان خود و خانواده‌هایشان از منطقه بیمارستان الاقصی خبر داد و اعلام کرد که تخلیه پس از روزها آتش توپخانه علیه مرکز نوار و توزیع اعلامیه‌هایی در اطراف بیمارستان از سوی اسرائیل حاوی دستور تخلیه، صورت گرفت.

به گفته مدیر کل سازمان جهانی بهداشت، هیچ‌یک از بیمارستان‌های شمال غزه بعد از لغو بازدید امروز هیئت این سازمان، با ظرفیت کامل خود در خدمت نیستند.

به گزارش این سازمان، کارمندان آن پس از لغو سفر هیئت برای چهارمین بار از 26 دسامبر، به مدت 12 روز نتوانستند به شمال نوار غزه برسند. این هیئت قرار بود برای حمایت از ادامه فعالیت پنج بیمارستان در شمال غزه شامل بیمارستان العوده، تجهیزات فوری پزشکی را منتقل کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید