ارتش سودان مواضع نیروهای پشتیبانی سریع در خارطوم را بمباران کرد

بمباران پایگاه‌های نیروهای پشتیبانی سریع توسط ارتش سودان در ادامه تشدید درگیری‌ها میان نظامیان بر درد و مشقت مردم در این کشور از جمله ساکنان مناطق ام درمان که از قطعی آب و خدمات ارتباطی رنج می‌برند، افزوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شاهدان عینی، دوشنبه 18 دی، گفتند که ارتش سودان با توپخانه سنگین و هواپیماهای بدون سرنشین مواضع نیروهای پشتیبانی سریع در خارطوم، پایتخت این کشور را در بحبوحه ادامه رنج ساکنان محله‌های «ام درمان» از قطعی آب و شبکه‌های ارتباطی ضعیف، بمباران کرده است.

خبرگزاری «العالم العربی»، دوشنبه به نقل از شاهدان گزارش داد که ارتش سودان با توپخانه سنگین اهداف نیروهای پشتیبانی سریع را در منطقه بازار عرب در مرکز خارطوم بمباران کرده است.

به گفته این منابع مناطق «جبره» و «الصحافه» اطراف سپاه زرهی، هدف حملات شدید توپخانه‌ای نیروهای ارتش قرار گرفتند.

به گزارش شاهدان ستون‌های دود غلیظ از محله‌های «الازهری» و «النهضه» در مجاورت محوطه اردوگاه و شهرک ورزشی نیروهای پشتیبانی سریع در جنوب خارطوم برخاسته است.

این در حالی است که ستون‌های دود در منطقه «نیل شرقی» در شهر بحری خارطوم مشاهده شده است.

آرامش محتاطانه

شهر «ام درمان» که در مجاورت خارطوم بحری در پایتخت سودان واقع است، آرامش محتاطانه‌ای را در میان تداوم رنج شهروندان به دلیل قطعی آب در بیش از یک هفته گذشته و همچنین وضعیت بد ارتباطات و خدمات اینترنتی شاهد بوده است.

نادیا یونس، که در حومه الثوره در شمال ام درمان زندگی می‌کند، به خبرگزاری «العالم العربی» گفت: «ما تا سحر بیدار می‌مانیم تا از برخی خانه‌ها و محله‌هایی که چاه دارند، آب بیاوریم. [منبع] آب ما بیش از یک هفته که قطع شده است.»

در شهر واد مدنی، مرکز ایالت جزیره در مرکز سودان، کمیته‌های مقاومت مدنی، نیروهای پشتیبانی سریع را به سرقت و غارت خودروهای شهروندان از داخل منازل در تمام محلات و روستاهای شهر متهم کردند.

این کمیته‌ها دوشنبه، در بیانیه خود همچنین اشاره کردند که سرقت بازارها، فروشگاه‌ها و منازل توسط باندها و سارقان با کمک نیروهای پشتیبانی سریع ادامه دارد.

نیروهای پشتیبانی سریع بارها ارتباط خود را با این تخلفات رد کرده و کسانی را که آن‌ها را فراری از آغوش رژیم سابق و اطلاعات نظامی می‌نامند مقصر می‌دانند.

کمیته‌های مقاومت واد مدنی در ادامه اعلام کردند که در نتیجه بمباران بی‌رویه نیروی هوایی ارتش سودان در محله‌های مختلف شهر، «جایی که دیگر تفاوتی بین اهداف نظامی و غیرنظامی قائل نمی‌شود»، تعداد زیادی کشته و زخمی شده‌اند.

در این بیانیه آمده است که تمامی بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی و داروخانه‌های دولتی و خصوصی در شهر واد مدنی و اکثر روستاهای اطراف آن به طور کامل از دسترس خارج و اکثر آنها غارت شده است.

کنترل 4 ایالت در دارفور

نیروهای پشتیبانی سریع کنترل خود را بر 4 از 5 ایالت، در منطقه دارفور، در غرب سودان، از جمله لشکرها و مقرهای ارتش، و همچنین کنترل بخش‌های وسیعی از خارطوم و ایالت کردفان، تشدید کردند.

درگیری میان ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع به طور ناگهانی در اواسط آوریل 2023 پس از هفته‌ها تنش بین دو طرف در حالی آغاز شد که احزاب نظامی و غیرنظامی در حال قرار دادن آخرین اقدامات در روند سیاسی مورد حمایت بین‌المللی بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید