چهارمین ماه جنگ در غزه؛ حمله هوایی اسرائیل به خان‌یونس

ارتش اسرائیل «نابودی» ساختار نظامی حماس در شمال نوار غزه را اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که جنگ غزه یکشنبه 17 دی وارد چهارمین ماه خود می‌شود، هیچ نشانه‌ای از نزدیکی برقراری آتش‌بس موقت مشاهده نمی‌شود و نگرانی بابت احتمال گسترش جنگ در منطقه نیز شرایط را بحرانی‌تر کرده است.

به‌گفته شاهدان، خان یونس، کلان‌شهر جنوب نوار غزه و مرکز جدید درگیری‌ها میان ارتش اسرائیل و حماس سحرگاه یکشنبه شاهد حملات هوایی اسرائیل بود و خبرگزاری فلسطینی «وفا» از کشته و زخمی‌شدن شماری از فلسطینی‌ها خبر داد.

ارتش اسرائیل شامگاه شنبه، اعلام کرد که از این پس، عملیات خود را در مرکز و جنوب غزه، پس از سه ماه جنگ که طی آن ساختار نظامی حماس در شمال این نوار کوچک با جمعیت 2.4 میلیونی «نابود شد»، متمرکز می‌کند.

موضع نتانیاهو

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، شامگاه شنبه در بیانیه‌ای گفت: «سه ماه پیش، حماس قتل عام هولناکی انجام داد... دولت من به ارتش دستور داد که برای نابودی حماس، بازگرداندن اسرا و اطمینان از این که غزه هرگز دیگر تهدیدی برای اسرائیل نباشد، وارد جنگ شود».

او افزود: «نباید قبل از دستیابی به این اهداف به جنگ پایان دهیم».

بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت عزه، در اثر بمباران‌ها و عملیات زمینی اسرائیل تا این لحظه 22722 نفر که اکثر آنها زن و کودک هستند، در نوار غزه کشته شدند.

این در حالی است که فلسطینی‌ها شنبه، اجساد بیرون‌افتاده از قبرهایشان را در قبرستانی در شهر غزه، در منطقه عملیات زمینی ارتش اسرائیل از اواخر ماه اکتبر، دفن کردند.

طبق گزارش سازمان ملل، حملات اسرائیل به انهدام تمامی محله‌های غزه و آوارگی 1.9 میلیون نفر که که 85 درصد جمعیت آن را تشکیل می‌دهند، انجامیده و بسیاری از بیمارستان‌ها عملا در اثر خرابی‌های به‌بار آمده، قادر به فعالیت نیستند.

تبدیل غزه به کانون مرگ و ناامیدی

همزمان مارتین گریفیث، هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل، هشدار داد که نوار غزه به مکانی «کاملا غیر قابل سکونت» و کانون مرگ و ناامیدی، تبدیل شده و (ساکنان آن) روزانه و در برابر چشمان جهان، با تهدیدات روبرو هستند.

از سویی مخالفان دولت نتانیاهو، شامگاه شنبه با تجمع در میدان هابیما در تل‌آویو، خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام و استعفای این دولت در بحبوحه جنگ جاری با حماس در غزه شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید