پادشاه اردن در گفت‌وگو با بلینکن نسبت به عواقب فاجعه‌بار ادامه جنگ در غزه هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عبدالله دوم، پادشاه اردن در گفت‌وگو با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا گفت که واشینگتن باید در مسیر ایجاد آتش‌بس فوری در نوار غزه اقدام کند.

پادشاه اردن در ادامه گفت که کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها از کرانه باختری و غزه را نمی‌پذیریم و هرگونه تلاش برای جداسازی غزه از کرانه باختری را رد می‌کنیم.

عبدالله دوم افزود که بدون ایجاد راه حل عادلانه برای مسئله فلسطین و دستیابی به صلح عادلانه و همه جانبه بر اساس راه حل تشکیل دو کشوری ثباتی در منطقه وجود نخواهد داشت.

ملک عدالله دوم بر اهمیت نقش ایالات متحده برای فشار بر اسرائیل برای برقراری آتش‌بس فوری در غزه، حفاظت از غیرنظامیان، و اطمینان از ارسال کمک‌های امدادی، بشردوستانه و پزشکی به نوار به شیوه‌ای مناسب و پایدار، تاکید کرد.

وزیر خارجه اردن خواستار آتش‌بس در غزه شد

ایمن صفدی، وزیر خارجه اردن، پیش از این در جریان گفت‌وگو با بلینکن، خواستار اتخاذ تدابیر لازم برای حفاظت از غیرنظامیان در نوار غزه و اطمینان از رسیدن کمک‌های بشر دوستانه شد.

سفیان القضاء، سخنگوی وزارت خارجه اردن در بیانیه‌ای که از شبکه ماهواره‌ای تلویزیون «المملکه» پخش شد، گفت: «الصفدی بر درخواست کشورش برای برقراری آتش‌بس فوری در نوار غزه که فاجعه انسانی در آنجا در حال تشدید است، تاکید کرد.»

آوارگان در خان‌یونس

الصفدی طی گفت‌وگوهای گسترده با همتای آمریکایی خود بر ضرورت توقف فوری تجاوزات اسرائیل و حفاظت از غیرنظامیان، اطمینان از دسترسی کافی و پایدار به کمک‌های بشردوستانه و پزشکی به تمام مناطق نوار غزه تاکید کرد.

وزیر خارجه اردن همچنین بر توقف اقدامات غیرقانونی اسرائیل در کرانه باختری و اورشلیم نیز تاکید کرد.

در بیانیه وزارت خارجه آمده است: «صفدی موضع قاطع اردن مبنی بر رد کوچ دادن فلسطینی‌ها در داخل یا خارج از سرزمینشان را روشن کرد».

الصفدی با اشاره بر مخالفت کشورش با حل مسئله فلسطین از طریق روش‌های نظامی، بر ضرورت اجرای طرح جامع که ضامن وحدت سرزمین‌های فلسطینی نوار غزه، کرانه باختری و قدس شرقی، با هدف ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی تاکید کرد.

بازدید بلینکن، از اردن در راستای یک تور منطقه‌ای صورت می‌گیرد. او قرار است بعد از اردن به دوحه پایتخت قطر برود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید