بلینکن در دیدار با پادشاه اردن: آمریکا با کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها مخالفت می‌کند

بلینکن: برای تضمین امنیت دریایی در منطقه تلاش می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز یکشنبه در دیدار با ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن تاکید کرد که واشینگتن با کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها از نوار غزه یا کرانه باختری اشغالی مخالف است.

بلینکن با ابراز امیدواری از آغاز گفتگوها در مورد آینده غزه، تاکید کرد که کشورش برای تامین امنیت دریایی در منطقه تلاش می کند.

در همین راستا، دربار سلطنتی پادشاهی اردن هاشمی در بیانیه‌ای اعلام کرد ملک عبدالله دوم در دیدار با بلینکن، در مورد کوچاندن فلسطینی‌ها با توجه به ادامه حملات نظامی اسرائیل ابراز نگرانی کرد.

هم‌زمان، متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که بلینکن در دیدار با ملک عبدالله در امان تاکید کرد که «آمریکا ضمن مخالفت با کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها از کرانه باختری و غزه بر نیاز فوری به حفاظت از غیرنظامیان فلسطینی در کرانه باختری و جلوگیری از خشونت شهرک نشینان افراطی تاکید کرد.»

این در حالی است که اکثر مردم غزه به دلیل ادامه جنگ آواره شده‌اند و خشونت در کرانه نیز تشدید شده است.

در بیانیه دربار سلطنتی اردن آمده است که ملک عبدالله دوم به بلینکن در مورد «عواقب فاجعه‌بار» ادامه عملیات نظامی اسرائیل در نوار غزه هشدار داد.

این بیانیه افزود که ملک عبدالله در دیدار با بلینکن بر اهمیت نقش ایالات متحده در فشار برای آتش‌بس فوری در غزه تاکید کرد.

سفر منطقه‌ای بلینکن در حالی انجام می‌شود نگرانی‌ها درباره احتمال گسترش دامنه جنگ غزه به منطقه افزایش یافته است.

واشنگتن همچنین در تلاش است تا متحدان خود را به مشارکت در تلاش‌ها برای جلوگیری از ادامه حملات حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ تشویق کند.

بلینکن قرار است در سفر به دوحه با شیخ تمیم بن حمد آل‌ثانی امیر قطر و محمد بن عبدالرحمن آل‌ثانی نخست وزیر این کشور که سمت وزیر امور خارجه را نیز بر عهده دارد، دیدار کند.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت که بلینکن در دوحه درباره تلاش‌ها برای آزادی بیش از 100 گروگان که گمان می‌رود پس از فروپاشی توافق قبلی با میانجیگری قطر همچنان در دست حماس هستند، بحث خواهد کرد.

بلینکن بعد از آن سفری به امارات عربی متحده خواهد داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید