درگیری ارتش اردن با قاچاقچیان مواد مخدر مرتبط با ایران در مرز با سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در ادامه افزایش عملیات قاچاق از مرز سوریه به اردن، بامداد شنبه، درگیری‌های مسلحانه شدیدی میان ارتش اردن و قاچاقچیان مواد مخدر مرتبط با ایران رخ داد.

یک منبع نظامی رسمی در فرماندهی کل نیروهای مسلح اردن روز شنبه اعلام کرد که درگیری‌ها از ساعت دو بامداد با گروه‌های مسلح بزرگ قاچاقچیان در مرز شمالی این کشور تا ساعات اولیه صبح ادامه داشت.

این درگیری‌ها تاکنون منجر به مجروح شدن و دستگیری تعدادی از قاچاقچیان و خنثی شدن قاچاق مقادیر زیادی مواد مخدر و سلاح شده است.

به گفته منبع نظامی اردنی، نیروهای ارتش در حال راندن این گروه‌های مسلح به سوی آن طرف مرز سوریه هستند.

این منبع افزود: در چند روز گذشته شاهد افزایش تعداد این عملیات بود به طوری که در ابتدا تلاش برای نفوذ از مرز و عبور قاچاق بود اما سپس به درگیری‌های مسلحانه و هدف قرار دادن نیروهای مرزبانی کشیده شد.

به گفته منابع اطلاعاتی محلی، صبح روز جمعه، جنگنده‌های اردن چندین حمله هوایی در داخل سوریه در مرز بین دو کشور انجام دادند و انبارها و مخفیگاه‌های قاچاقچیان مواد مخدر مرتبط با ایران را هدف قرار دادند.

به گزارش «رویترز» این منابع همچنین فاش کردند که حملات جنگنده‌ها خانه‌ای متعلق به یک فروشنده عمده مواد مخدر در روستای الشعاب و نیز انبار قاچاق در نزدیکی روستای الغاریه در استان السویدا، در نزدیکی مرز اردن را هدف قرار داد.

در همین حال، مقامات اردنی و همچنین متحدان غربی، گروه حزب الله لبنان و دیگر گروه‌های وابسته به ایران که بخش بزرگی از جنوب سوریه را کنترل می کنند را عامل افزایش قاچاق مواد مخدر و سلاح می‌دانند.

برخی کارشناسان سازمان ملل و مقامات آمریکایی و اروپایی قبلاً به صراحت اعلام کرده بودند که تجارت غیرقانونی مواد مخدر باعث برای تامین مالی این شبه‌نظامیان وابسته به تهران انجام می‌شود.

واشنگتن و مقامات غربی مسئول مبارزه با مواد مخدر معتقدند که سوریه به محل اصلی تجارت مواد مخدر به ارزش میلیاردها دلار به ویژه آمفتامین ساخت سوریه معروف به کاپتاگون در منطقه تبدیل شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید