جوزپ بورل: اسرائیل باید شیوه متفاوتی برای مبارزه با حماس در پیش گیرد

همزمان با فراخوان مقام اروپایی برای اجتناب از تشدید تنش‌، حزب‌الله 60 موشک از خاک لبنان به سوی اسرائیل شلیک کرد و در پاسخ به آن ارتش اسرائیل طی حملات هوایی پی در پی مناطقی را در جنوب لبنان بمباران کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با تشدید فزاینده تنش‌ها در مرز لبنان و اسرائیل، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تاکید بر ضرورت اجتناب از تشدید تنش‌ منطقه‌ای در خاورمیانه، گفت اسرائیل باید شیوه متفاوتی برای مبارزه با حماس در پیش گیرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، شنبه 16 دی، در نشست خبری مشترک با وزیر خارجه لبنان، خواستار پرهیز از کشاندن لبنان به یک درگیری منطقه‌ای شد و افزود: «می‌توان از جنگ کنونی جلوگیری کرد و این نشان می‌دهد که دیپلماسی می‌تواند راه‌حل بهتری ارائه کند».

افزون بر این، بورل اظهار کرد که مردم غزه نه تنها بمباران می‌شوند، بلکه اکنون گرسنگی می‌کشند و توضیح داد که 100 درصد ساکنان غزه از بحران غذایی رنج می‌برند.
او همچنین تاکید کرد که «اسرائیل باید شیوه‌ای متفاوت برای مبارزه با حماس را دنبال کند.»

جوزپ بورل در ادامه بر عدم امکان جداسازی نوار غزه از کرانه باختری تاکید کرد و افزود: «از هیچ تلاشی برای تبدیل شدن راه حل دو کشوری به واقعیت، فروگذار نخواهیم کرد.»

اجتناب از جنگ

عبدالله بوحبیب، وزیر خارجه لبنان نیز به نوبه خود گفت که دولت لبنان به دنبال اجتناب از جنگی است که پیامدهای جدی در پی خواهد داشت. او افزود که لبنان با اتحادیه اروپا برای تلاش جهت کاستن از تنش‌ها هم‌نظر است.

در همین راستا، نجیب میقاتی، نخست‌وزیر دولت موقت لبنان، هشدار داد که هرگونه انفجار گسترده در اوضاع جنوب این کشور، منطقه را به سمت یک درگیری فراگیر منطقه‌ای سوق خواهد داد.

نجیب میقاتی، شنبه 16 دی، در دیداری که با بورل در بیروت داشت، خواستار دستیابی به «راه‌حلی جامع برای مسئله فلسطین با دادن حقوق عادلانه فلسطینیان» شد. او همچنین بر لزوم حل مسأله آوارگان سوری با ترغیب آن‌ها برای بازگشت به کشورشان تاکید کرد.

بورل همچنین پیش‌تر تاکید کرده بود که اولویت با اجتناب از تشدید تنش‌ها در منطقه و ایجاد شرایط برای دستیابی به صلحی عادلانه و پایدار میان اسرائیل و فلسطین و در منطقه است.

شلیک 60 موشک به سوی اسرائیل

این اظهارات مقام اروپایی و مسئولان لبنانی همزمان با آن بود که حزب‌الله لبنان صبح شنبه شانزدهم دی از شلیک بیش از 60 موشک به سوی یک «پایگاه کنترل هوایی» در شمال اسرائیل خبر داد.

حزب‌الله در بیانیه خود تاکید کرد که این حمله موشکی «به عنوان بخشی از پاسخ اولیه» به کشته شدن صالح العاروری، معاون رئیس دفتر سیاسی حماس در بیروت بود.

در پاسخ به این حمله موشکی حزب‌الله نیز اسرائیل طی حملات هوایی پی در پی چندین منطقه را در جنوب لبنان هدف گرفت.

از ابتدای جنگ اسرائیل در نوار غزه که در پاسخ به حمله 7 اکتبر حماس آغاز شد، مرز لبنان و اسرائیل به طور روزانه شاهد تبادل آتش بین نیروهای حزب‌الله و ارتش اسرائیل بوده است.

این تبادل آتش در مرز میان دو کشور منجر به کشته شدن دست‌کم 176 نفر از طرف لبنانی از جمله 130 نفر از اعضای حزب الله و آواره شدن حدود 76,000 لبنانی از شهرهای مرزی شد.

این در حالی است که ارتش اسرائیل کشته شدن 14 نفر از جمله 9 سرباز خود را بر اثر حملات از جنوب لبنان تایید کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید