کربی: آمریکا از حق دفاع از امنیت نیروهای خود برخوردار است

ریاست جمهوری عراق این حمله را محکوم و آن را «نقض و تجاوز» به حاکمیت و امنیت کشور توصیف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا پس از حمله ناگهانی این کشور در پنج‌شنبه 14 دی به شرق بغداد علیه مقر نیروهای حشد الشعبی در نزدیکی وزارت کشور عراق، بدون اشاره به جزئیات این حمله، تاکید کرد که آمریکا از حق دفاع از امنیت سربازانش، برخوردار است.

کربی در پاسخ به سوالی در خصوص اتهامات عراق علیه دولت آمریکا مبنی بر نقض حاکمیت این کشور با این حمله، به «العربیه» تاکید کرد که «کشورش برخلاف ایران و سپاه پاسداران به حاکمیت عراق احترام می‌گذارد».

حمایت مستمر

کربی افزود: «ما از حمایت مستمری که از سوی دولت عراق دریافت می‌کنیم، سپاسگزاریم».

طبق گفته کربی، نیروهای آمریکایی تنها در قالب مشورت‌دهی برای کمک به نیروهای امنیتی عراق در راستای تداوم پیگرد گروه «داعش» و تهدید ناشی از احتمال ظهور مجدد آن در این کشور حضور دارند.

او ضمن تاکید بر این که واشینگتن، حاکمیت عراق را جدی گرفته و به آن احترام می‌گذارد، خاطرنشان کرد که دفاع از امنیت نیروهای آمریکایی مستقر در خاک عراق نیز امری ضروری است.

«از حق دفاع از خود برخورداریم»

کربی در پایان این مصاحبه گفت: «ما طبق گفته پرزیدنت بایدن، این حق و مسئولیت را داریم که مطمئن شویم نیروهایمان از توانمندی‌ها و دفاع کارآمد برخوردارند و اقدامات لازم برای حفاظت از شهروندانمان را انجام خواهیم داد».

وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» پنج‌شنبه طی بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای این کشور در راستای «دفاع از خود»، حمله را در عراق انجام دادند که به کشته‌شدن ابوتقوی السعیدی، یکی ازفرماندهان «النجباء» مورد حمایت ایران که در عراق و سوریه فعالیت می‌کند، انجامید.

در همین بیانیه آمده است که ابوتقوی در برنامه‌ریزی برای حمله به سربازان ارتش آمریکا و اجرای این حملات، دست داشته است.

سرلشکر پاتریک رایدر، سخنگوی «پنتاگون» با این بیان«ابو تقوی و یکی دیگر از اعضای گروه النجباء در حمله بعد ازظهر دیروز در عراق که برای دفاع از خود انجام شد، کشته شدند»، تاکید کرد که هیچ زیرساخت یا تأسیساتی در این حمله، هدف قرار نگرفت.

گروه النجباء عراق و حشدالشعبی از کشته‌شدن مشتاق طالب السعیدی ملقب به «ابوتقوی»، دستیار فرمانده عملیات کمربندی بغداد در نیروهای بسیج و فرمانده تیپ 12 در حرکت النجباء به همراه علی نایف، ملقب به «علی ابوسجاد» مسئول پشتیبانی لجستیکی این گروه خبر دادند.

حشدالشعبی اعلام کرد که حمله پهپادی به مقر آن در بغداد، بیانگر «تشدید تنش عامدانه و خطرناک» در نقض حاکمیت عراق است و «تجاوز و چالشی آشکار به حاکمیت عراق و مقامات امنیتی مرتبط با فرماندهی کل نیروهای مسلح و همچنین نقض تمامی قوانین و هنجارهای بین‌‌المللی به‌حساب می‌آید».

ریاست جمهوری عراق نیر این حمله را محکوم و آن را «نقض و تجاوز» به حاکمیت و امنیت کشور توصیف کرد.

در بیانیه ریاست جمهوری عراق آمده است که این حمله، نقض آشکار روابط عراق و ائتلاف بین‌المللی بوده و در راستای نقض چارچوب‌ها و فلسفه وجودی این ائتلاف برای ارائه کمک و مشورت‌دهی به نیروهای امنیتی عراق قرار دارد.

ارتش آمریکا از زمان آغاز جنگ میان اسرائیل و حماس در نوار غزه تاکنون درمعرض بیش از 100 حمله موشکی و پهپادی در عراق و سوریه قرار گرفته که آمریکا را به پاسخگویی از طریق حمله به مواضع گروه‌های مسلح نیابتی ایران در این دو کشور سوق واداشت.

آمریکا 900 سرباز در سوریه و 2500 سرباز در خاک عراق به عنوان بخشی از نیروهای ائتلاف مستقر کرده است که به نیروهای محلی در راستای ممانعت از بازگشت گروه «داعش» مشاوره داده و کمک می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید