واکنش فرانسه به تشدید حملات حوثی‌ها در آستانه بررسی اعزام نیروی اروپایی به دریای سرخ

فرانسه: کشورها حق دارند تدابیر مناسبی را برای تضمین ایمنی کشتی‌ها در دریای سرخ اتخاذ کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه فرانسه شامگاه پنج‌شنبه 14 دی در واکنش به ادامه تهدیدهای حوثی‌ها در یمن علی کشتیرانی بین‌المللی در دریای سرخ، اعلام کرد که حوثی‌ها به‌دلیل دامن زدن به تنش‌ها در منطقه مسئولیت بسیار سنگینی متحمل می‌شوند.

دستگاه دیپلماسی فرانسه با هشدار به این‌که ادامه حملات حوثی‌ها به کشتی‌ها در دریای سرخ به ثبات بین‌المللی ضربه می‌زند، تاکید کرد که کشورها حق دارند تدابیر مناسبی را برای تضمین ایمنی کشتی‌ها در دریای سرخ اتخاذ کنند.

این موضع فرانسه همزمان با آن اعلام می‌شود که قرار است به زودی اعزام نیروی دریایی اروپایی برای «حفاظت از آزادی ناوبری»به دریای سرخ بررسی شود.

در همین راستا طی گفت‌وگوی تلفنی روز پنج‌شنبه وزرای خارجه آمریکا و فرانسه بر ضرورت توقف حملات حوثی‌ها به کشتیرانی بین‌المللی تاکید شد.

با پیوستن کشورهای جدید به ائتلاف نظامی نیروی دریایی چندملیتی که آمریکا ماه گذشته با هدف مقابله با حملات حوثی‌ها در دریای سرخ راه‌اندازی کرد، قرار است رایزنی‌ها در مورد این پرونده از هفته آینده رسما آغاز شود.

نیروی دریایی اروپایی جدید

خبرنگار «العربیه» پنج‌شنبه گزارش داد که رایزنی‌ها برای تشکیل نیروی دریایی اروپایی برای کمک به حفاظت از آزادی دریانوردی به زودی آغاز خواهد شد.

این خبرنگار در ادامه افزود که هدف از این گفت‌وگوها بررسی امکان هماهنگی بین ناوگان اروپایی و سایر ناوگان‌های ماموریت یافته در منطقه از جمله ناوگان آمریکایی خواهد بود.

خبرنگار العربیه همچنین توضیح داد که هدف از این تماس‌ها بررسی امکان هماهنگی بین ماموریت اروپایی «آتلانتا» است که از سال 2008 در آب‌های سومالی و شاخ آفریقا آغاز و مأموریت دریایی برنامه‌ریزی شده اروپایی در این مرحله است.

این مسأله پس از افزایش نگرانی بین‌المللی در مورد گسترش درگیری در غزه میان اسرائیل و جناح‌های فلسطینی با امتداد جنگ، به ویژه پس از اعزام ناوشکن‌های آمریکایی برای اطمینان از ایمنی کشتیرانی بین‌المللی در آبراه مهم جهانی در دریای سرخ صورت می‌گیرد، که ایران در برابر آن با ارسال ناو دیگری به منطقه پاسخ داد.

پنتاگون در حال توسعه طرح‌های دقیق برای تقویت بازدارندگی در برابر حوثی‌ها است. اسکورت کشتی‌ها و بمباران زمینی برجسته‌ترین گزینه‌ها برای مقابله با تهدیدهای حوثی‌ها ارزیابی شده است.

در همین راستا بریتانیا با محکوم کردن حملات نامشروع و غیرموجه حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ، تاکید کرد که در صورت لزوم از اتخاذ تدابیری برای جلوگیری از تهدید آزادی دریانوردی فروگذار نخواهد کرد.

ائتلاف نظامی دریایی

شایان ذکر است که حوثی‌ها از زمان آغاز جنگ در نوار غزه در 7 اکتبر 2023 میان گروه‌های فلسطینی و اسرائیل، بنا به ادعای خود ده‌ها حمله را علیه کشتی‌های تجاری که به سمت اسرائیل یا متعلق به اسرائیل در دریای سرخ در حرکت بودند، انجام داده‌اند.

این در حالی است که 8 مورد از 20 کشتی که طی 30 روز قبل از 25 دسامبر گذشته هدف حمله قرار گرفتند، یا در بریتانیا ثبت شده بودند یا خدمه آن‌ها شهروندان بریتانیایی یا حامل کالاهای بریتانیایی یا به مقصد بریتانیا در حال حرکت بودند.

در واکنش به این تهدیدهای حوثی‌ها علیه کشتیرانی و آزادی دریانوردی بین‌المللی ایالات متحده در 18 دسامبر 2023 با ارائه طرح ابتکاری تاسیس یک ائتلاف نظامی چندملیتی دریایی را اعلام کرد.

کشورهای آمریکا، استرالیا، بحرین، بلژیک، کانادا، دانمارک، آلمان، ایتالیا، ژاپن، هلند، نیوزلند و بریتانیا روز گذشته با صدور بیانیه مشترکی به حوثی‌ها در یمن نسبت به تشدید حملات در دریای سرخ هشدار دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید