انتقاد شدید وزرای کابینه جنگ نتانیاهو از رئیس ستاد ارتش به دلیل آغاز تحقیقات

ارتش اسرائیل پنج‌شنبه از تشکیل کمیته‌ای برای بررسی «شکست»هایی که منجر به حمله 7 اکتبر شد، خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نشست وزرای کلیدی اسرائیل با فرماندهان نظامی به‌منظور بحث در مورد برنامه‌های مدیریت نوار غزه در دوران پساجنگ به مشاجرات شدید، هرج و مرج و خشم عنان‌گسیخته میان تعدادی از وزرا و افسران ارتش ختم شد.

رسانه‌های داخلی اسرائیل، جمعه 15 دی، گزارش دادند که این نشست در پی انتقادات تند شماری از وزرای دست راستی، مشخصا وابسته به حزب لیکود به رهبری بنیامین

نتانیاهو، نخست‌وزیر از هرزی هالوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل، به دلیل زمان‌بندی آغاز تحقیقات در خصوص علل شکست امنینی در 7 اکتبر گذشته و حمله غافلگیرکننده حماس به شهرک‌ها و پایگاه‌های نظامی اطراف نوار غزه، متشنج شد.

در این جلسه، میری رگو، وزیر حمل و نقل با هالوی، ایتامار بن گویر، وزیر امنیت ملی، بزالل اسموتریچ، وزیر دارایی و دیوید امسالم، وزیر همکاری منطقه‌ای، هالوی را زیر فشار گذاشتند تا بدانند چرا ارتش تصمیم به آغاز تحقیقات در زمان حاضر و در گرماگرم تداوم جنگ در غزه گرفته است.

از سویی به‌گفته منابع آگاه، مسالم با طرح این پرسش که «چرا اکنون به تحقیقات نیاز داریم؟»، تاکید کرد که این اقدام، به جای این که أراده نظامیان را بر پیروزی در جنگ متمرکز سازد، آنها را در وضعیت دفاعی قرار می‌دهد.

برخی از وزرا نیز نارضایتی شدید خود را از حضور شائول موفاز، وزیر دفاع پیشین در کمیته تحقیق به دلیل دست‌داشتن او در عقب‌نشینی از غزه در سال 2005 ابراز کردند.

بالاگرفتن داد و فریاد

برخی از مقامات دفاعی در اعتراض به نحوه برخورد با فرماندهی ستاد کل ارتش، این جلسه را زودتر از موعد ترک کردند.

بالاگرفتن داد و فریاد در جلسه شب گذشته کابینه جنگی، نتانیاهو را بر آن داشت تا ختم جلسه را سه ساعت پس از آغاز آن اعلام کند.

برخی از وزراء نیز به‌سرعت درمقام دفاع از هالوی برآمدند.

ارتش اسرائیل پنجشنبه از تشکیل کمیته‌ای برای بررسی «شکست»هایی که منجر به حمله 7 اکتبر شد، خبر داد. در این کمیته، شائول موفاز، رئیس پیشین ستاد ارتش، آرون زیوی فرکش، رئیس پیشین اطلاعات نظامی اسرائیل و سامی تورگمان، فرمانده پیشین فرماندهی جنوبی ارتش، حضور دارند.

بروز این تنش شدید در جلسه شب گذشته دولت اسرائیل، بار دیگر تنش‌های دیرینه ارتش و برخی از اعضای ائتلاف راست افراطی در مورد سیاست‌های جاری اسرائیل در قبال فلسطینی‌ها را برجسته کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید