آمریکا درباره فروپاشی تشکیلات خودگردان فلسطین به‌دلایل مالی به اسرائیل هشدار داد

مقام آمریکایی: پرداخت اموال فلسطینی توقیف شده به تثبیت وضعیت در کرانه باختری کمک می‌کند که به نفع اسرائیل نیز است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا ضمن هشدار به اسرائیل نسبت به ادامه بلوکه کردن دارایی‌های مالیاتی فلسطین‌ها تاکید کرد که ادامه چنین وضعیتی به فروپاشی تشکیلات خودگردان فلسطین در رام‌الله منجر خواهد شد.

در همین راستا دولت ایالات متحده از اسرائیل خواسته است که به دلیل نگرانی از فروپاشی تشکیلات خودگردان فلسطین، درآمدهای مالیاتی را که به نمایندگی از طرف وزارت دارایی فلسطین برداشت می‌کند را فورا به حساب آن حوال کند.

سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل گزارش داد که یک مقام آمریکایی در این‌باره توضیح داده که «این پول باید در اختیار مردم فلسطین قرار گیرد. این پول به تثبیت وضعیت در کرانه باختری کمک می‌کند که به نفع اسرائیل نیز است.»

190 میلیون دلار در ماه

اسرائیل از طرف تشکیلات خودگردان بر واردات کالاهای وارداتی فلسطینی‌ها مالیات می‌گیرد و ماهانه به طور متوسط 750 میلیون شيكل یا حدود 190 میلیون دلار به حساب آن پول واریز می‌کند.

شایان ذکر است که بزالل اسموتریچ، وزیر دارایی اسرائیل، اکتبر گذشته، پس از حمله جنبش حماس، تصمیم گرفت وجوهی را که تشکیلات خودگردان فلسطین به نوار غزه منتقل می‌کند را از صندوق‌های مالیاتی کسر کند، که باعث شد تشکیلات خودگردان فلسطین از دریافت وجوه جز در صورت کامل بودن، خودداری کند.

در نتیجه این امر، پرداخت حقوق کارمندان تشکیلات خودگردان فلسطین در دو ماه گذشته به تعویق افتاد و این تشکیلات فلسطینی از بانک‌های محلی برای پرداخت بخشی از حقوق کارکنان خود وام گرفت.

اختلاف‌نظر مقامات اسرائیلی

سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل به اختلاف نظر در دولت اسرائیل در مورد انتقال وجوه مالیاتی اشاره کرد.

این سازمان اعلام کرد که پاسخ اسموتریچ این بود که «دستگاه خودگردان فلسطین راه‌حل نیست، بلکه بخشی از مشکل است.»

تلویزیون اسرائیل در ادامه گفت: «در سفر دوشنبه آینده آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا به اسرائیل، انتقال وجوه فلسطینی مورد بحث قرار خواهد گرفت».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید