فرماندهان کشته‌شده «النجباء» در عراق چه کسانی بودند؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

انفجاری که پنج‌شنبه 14 دی در یک حمله پهپادی به پایگاه نیروهای «حشد الشعبی» در نزدیکی وزارت خارجه عراق، شرق بغداد رخ داد، دو تن از فرماندهان این گروه به نام‌های «ابو تقوی» و «علی ابو سجاد» مسئول پشتیبانی لجستیکی این گروه کشته شدند.

ابوتقوی کیست؟

نام او مشتاق طالب السعیدی یکی از رهبران برجسته و مسئول تیپ 12 جنبش «النجباء» و معاون عملیات این جنبش در بغداد است.

او در حین رانندگی با خودروی خود در داخل پایگاه «حشد الشعبی» به همراه ابوسجاد هدف مستقیم حمله پهپادی قرار گرفت که منجر به مرگ آن‌ها شد.

منابع امنیتی به «العربیه» این حادثه را بسیار خطرناک توصیف کردند، به ویژه که مقر نیروهای «حشد الشعبی» که به گفته دولت عراق یک نهاد قانونی وابسته به نیروهای امنیتی است را هدف قرار داده است.

خبرنگار «العربیه» همچنین توضیح داد که هدف گرفتن خودرو با یک عملیات امنیتی دقیق انجام شده که شامل نظارت بر داده‌های دقیق است.

جنبش «النجباء» مدتی به عنوان «مقاومت اسلامی در عراق»، فعال بود، که پیشتر مسئولیت چندین حمله به پایگاه‎‌های نظامی متعلق به ائتلاف بین المللی در عراق را بر عهده گرفته بود.

«النجباء» که تعداد آن بین 8 تا 10 هزار نفر برآورده شده در حمله زمینی نیروهای دولتی سوریه و با پشتیبانی هوایی هواپیماهای جنگی روسیه به شهر حلب، نقش پیشرو را ایفا کردند.

این جنبش یکی از بزرگ‌ترین گروه‌های «حشد الشعبی» در عراق بشمار می‌رود زیرا علاوه بر ارتباط نزدیک با حزب‌الله لبنان و سپاه پاسداران ایران، در جنگ‌های علیه داعش نیز شرکت داشته است.

«یکسان‌سازی میدان‌ها»

در پی حمله پهپادی به یکی از پایگاه‌های «حشد الشعبی» در شرق پایتخت عراق، دست‌کم دو رهبر از گروه‌های مسلح و شش تن دیگر زخمی شدند.

این حمله در پاسخ به حملات متعدد در هفته‌های گذشته علیه پایگاه‌های آمریکایی در عراق و سوریه انجام شد که سازمان «مقاومت اسلامی در عراق» مسئولیت حمله به پایگاه‌های آمریکایی را به عهده گرفته بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید