سعودی اظهارات دو وزیر اسرائیلی مبنی بر کوچاندن فلسطینی‌ها از غزه را محکوم کرد

پادشاهی عربی سعودی بر اهمیت تلاش‌های جامعه بین‌المللی برای پاسخگو کردن اسرائیل به دلیل نقض مکرر قوانین بین‌المللی تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه سعودی اظهارات افراط‌گرایانه دو وزیر اسرائیلی مبنی بر کوچاندن ساکنان غزه را محکوم کرد.

وزارت خارجه سعودی، شامگاه چهارشنبه 13 دی در بیانیه‌ای بر اهمیت تلاش‌های جامعه بین‌الملل برای پاسخگو کردن اسرائیل به دلیل نقض مشروعیت بین‌المللی تاکید کرد.

این وزارتخانه همچنین اظهارات افراطگرایانه دو وزیر اسرائیلی که خواهان کوچاندن ساکنان غزه و اشغال مجدد نوار غزه و شهرک سازی شده بودند، را از سوی پادشاهی عربی سعودی محکوم و آن را قاطعانه رد کرد.

در بیانیه وزارت خارجه آمده است: «پادشاهی عربی سعودی بر اهمیت تلاش‌های هماهنگ جامعه بین المللی برای فعال سازی مکانیسم‍های پاسخگویی بین‌المللی در برابر نقض مستمر دولت «اشغالگر اسرائیل» علیه اصول، قوانین، مشروعیت بین‌المللی و حقوق بشردوستانه بین المللی که از طریق اظهارات و اقدامات مقام‌های این کشور اعمال می‌شود، تاکید می‌کند».

آشکار شدن اختلاف اسرائیل و آمریکا

از سوی دیگر ایالات متحده آمریکا، روز سه‌شنبه، اظهارات دو وزیر اسرائیلی در مورد بازگشت شهرک نشینان یهودی به غزه پس از جنگ جاری و و دعوت فلسطینی‌های ساکن غزه به مهاجرت را محکوم کرد.

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «ایالات متحده اظهارات اخیر بتسلئيل اسموتریچ و ایتامار بن گویر وزرای اسرائیل مبنی بر کوچاندن فلسطینی‌ها در خارج از غزه را رد می‌کند و آنها را «غیر مسئولانه» توصیف می‌کند.»

به نوبه خود، ایالات متحده، اظهارات دو وزیر اسرائیلی در مورد بازگشت شهرک نشینان یهودی به غزه پس از جنگ جاری و در عین حال «تشویق» جمعیت فلسطینی به مهاجرت را محکوم کرد.

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «ایالات متحده اظهارات اخیر بزالل اسموتریچ و ایتامار بن گویر وزرای اسرائیل مبنی بر اسکان مجدد فلسطینی‌ها در خارج از غزه را رد می‌کند و آنها را «غیر مسئولانه» توصیف می‌کند.

رادیو ارتش اسرائیل گزارش داد که «اسموتریچ» روز یکشنبه مدعی شد که اسرائیل نباید شرایطی را بپذیرد که در آن دو میلیون فلسطینی در نوار غزه زندگی کنند.

او ادامه داد: «تل‌آویو اجازه نمی‌دهد وضعیتی به وجود بیاید که در آن دو میلیون نفر در غزه زندگی کنند و مدعی شد که اگر 100هزار تنها یا 200 عرب در غزه وجود داشته باشد، همه صحبت‌ها درباره روز بعد متفاوت خواهد بود».

این بار اول نیست که برخی وزرای افراطی اسرائیل به طوری علنی خواستار کوچاندن بیش از 2 میلیون فلسطینی هستند.

در نوامبر گذشته، «اسموتریچ» از بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، خواست تا مناطقی حائل در کرانه باختری ایجاد کند که اعراب وارد آن نشوند، که واکنش وزارت خارجه فلسطین را در پی داشت که آن اظهارات را استعماری و نژادپرستانه که اشغالگری و قصد الحاق کرانه باختری را آشکار می‌کند، دانست».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید