توقف مذاکرات تبادل اسرا در پی کشته‌شدن معاون رئیس دفتر سیاسی حماس

منابع العربیه: صالح العاروری قرار بود هفته آینده برای مشورت بیشتر درباره خواسته‌های حماس به سوی کشورهای میانجیگر سفر کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
8 دقيقه (Reading time)

پیامدهای کشته‌شدن صالح العاروری معاون رئیس دفتر سیاسی حماس در بیروت در شب گذشته به همراه دو تن از فرمانده‌هان القسام و چهار کادر دیگر در حمله‌ پهپادی در حومه جنوبی بیروت، ادامه دارد.

منابع آگاه «العربیه»، بامداد چهارشنبه 13 دی، فاش کردند که جنبش حماس به میانجی‌ها اطلاع داده که پس از ترور صالح العاروری، گفت‌وگوها درباره هرگونه آتش‌بس و تبادل اسرا را متوقف کرده و درصدد انتقام است.

منابع العربیه گزارش دادند که العاروری قرار بود هفته آینده برای مشورت بیشتر درباره خواسته‌های حماس به سوی کشورهای میانجیگر سفر کند.

این منابع تاکید کردند که حماس به میانجی‌ها اطلاع داده که از سرگیری هرگونه مذاکره به توقف ترورها از سوی اسرائیل و برقراری آتش‌بس بستگی دارد.

از سوی دیگر، اسرائیل به میانجی‌ها اطلاع داد که ترور رهبران حماس را برای دستیابی به آتش‌بس متوقف نمی‌کند و تل‌آویو لبنان یا حزب‌الله را هدف قرار نمی‌دهد، بلکه همه کسانی که در حمله 7 اکتبر دست داشتند را هدف قرار می‌دهد.

نیویورک تایمز به نقل از یک منبع آمریکایی فاش کرد که ترور صالح العاروری اولین عملیات از چندین عملیاتی است که اسرائیل علیه رهبران حماس انجام خواهد داد.

این روزنامه افزود که اسرائیل در حال برنامه‌ریزی برای هدف قرار دادن یک سری از رهبران حماس است.

اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس، تاکید کرد که ترور صالح العاروری نقض حاکمیت لبنان و یک اقدام تروریستی تمام عیار است.

محمد اشتیه، نخست وزیر دولت خودگردان فلسطین نیز این ترور را محکوم کرده و آن را «جنایتی» توصیف کرد که هویت عاملان آن را نشان می‌دهد.

نخست وزیر دولت خودگردان نسبت به خطرات و عواقب احتمالی این «جنایت» هشدار داد.

حزب الله لبنان نیز ترور العاروری و همراهانش در قلب حومه جنوبی بیروت را حمله به لبنان، مردم، امنیت و حاکمیت این کشور توصیف کرد.

حزب الله با تاکید بر اینکه این عملیات یک تحول خطرناک در روند جنگ این حزب با اسرائیل است، وعده داد که این ترور بدون پاسخ و مجازات نخواهد بود.

حمله پهپادی با بمب‌های هوشمند و دقیق

العاروری به همراه تعدادی دیگر از رهبران حماس در جنوب لبنان اقامت داشت. ارتش اسرائیل در ماه اکتبر خانه او را در روستای عاروره در کرانه باختری اشغالی ویران کرد.

در تحلیل ترور العاروری، مشاور امور نظامی و تسلیحاتی العربیه، ریاض قهوچی گفت که اسرائیل این عملیات را با استفاده از یک پهپاد بزرگ که حامل انواع موشک‌ها و بمب‌های هوشمند است انجام داده و اهداف خود را با دقت مورد اصابت قرار داده است.

العاروری کیست

صالح لعاروری در شهر رام الله در کرانه باختری رود اردن به دنیا آمد و در اواسط دهه 1980 در دانشگاه الخلیل، جایی که حقوق اسلامی خواند، به یکی از مهره‌های فعال‌ جنبش‌های فلسطینی تبدیل شد.

طبق منابع اسرائیلی العاروری اندکی پس از تشکیل حماس در اواخر سال 1987 در آغاز «اولین انتفاضه فلسطین» به این جنبش اسلامی پیوست.

موسس گردان‌های القسام

العاروری یکی از بنیانگذاران گردان‌های عزالدین قسام است که سال‌ها از عمر خود را در زندان‌های اسرائیل گذرانده بود تا اینکه در سال 2010 آزاد شد و اسرائیل او را از سرزمین های فلسطینی اخراج کرد. او سپس به سرعت از رهبری یک سازمان جوانان در محوطه دانشگاهی که از آن فارغ التحصیل شده بود در تأسیس گردان‌های القسام ایفای نقش کرد.

وزارت دادگستری ایالات متحده، در سال 2003، العاروری را به دلیل ارتباط با سه تن از فعالان حماس در شیکاگو به عنوان یک توطئه در یک پرونده تأمین مالی تروریسم معرفی کرد.

العاروری در کیفرخواست به عنوان یک فرمانده عالی رتبه نظامی حماس توصیف شده که ده‌ها هزار دلار در ازای فعالیت‌های «تروریستی» از جمله خرید سلاح دریافت می‌کرده است.

مقامات اسرائیلی العاروری را سه بار بازداشت و زندانی کردند، اگرچه او حتی زمانی که در زندان اسرائیل در عسقلان بود به فعالیت‌های خود در ارتباط با حماس ادامه می‌داد.

العاروری در سال 2007 دستگیر شد، اما در سال 2011 زمانی که اسرائیل بیش از 1000 اسیر فلسطینی را در ازای آزادی یک سرباز اسرائیلی اسیر شده توسط حماس در سال 2006 آزاد کرد، آزاد شد.

او پس از آزادی مجبور به ترک غزه شد و به پایتخت سوریه، دمشق نقل مکان کرد تا به رهبری حماس در تبعید در آنجا بپیوندد.

با شروع جنگ داخلی در سوریه در سال 2012، العاروری دوباره شروع به فعالیت کرد و مدتی را در ترکیه گذراند.

پرونده تامین مالی

العاروری، در سال 2014، اعلام کرد که حماس مسئول حمله ژوئن 2014 است که شامل ربودن و کشتن سه نوجوان اسرائیلی در کرانه باختری رود اردن بود که یکی از آن‌ها شهروند آمریکایی - اسرائیلی بود.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، در سپتامبر 2015، العاروری را به عنوان یک تروریست جهانی منتخب به طور ویژه تحریم کرد و گفت که او به عنوان «تامین کننده و تسهیل کننده مالی عمده برای هسته‌های نظامی حماس» فعالیت می‌کرد.

اسناد آمریکایی مرتبط با این رویه حاکی از آن است که العاروری عملیات نظامی حماس در کرانه باختری را مدیریت می‌کرد و با بسیاری از حملات تروریستی و آدم‌ربایی مرتبط بوده است.

این روزنامه ایالات متحده می‌افزاید که العاروری سپس به لبنان نقل مکان کرد و در آنجا نقش مؤثری در بهبود شکافی که روابط بین حماس و ایران را در پس زمینه جنگ داخلی در سوریه مخدوش کرده بود، ایفا کرد و همچنین از آن زمان برقراری روابط نزدیک‌تر با حزب‌الله از پایگاه جدید عملیات در لبنان را آغاز کرد.

پاداش 5 میلیون دلاری

برنامه جوایز عدالت وزارت خارجه ایالات متحده در نوامبر 2018، برای اطلاعات در مورد العاروری تا 5 میلیون دلار پاداش تعیین کرد.

وزارت خارجه آمریکا در آن زمان اعلام کرده بود که العاروری «در حال حاضر آزادانه در لبنان زندگی می‌کند و گفته می‌شود در آنجا با قاسم سلیمانی، فرمانده ایرانی سپاه قدس همکاری می‌کند».

این روزنامه همچنین تایید می‌کند که العاروری با سعید آزادی، رئیس «شاخه فلسطین» در نیروی قدس سپاه پاسداران ایران رابطه داشته و با وی جلساتی حضوری داشته است.

برجسته‌ترین رهبران حماس که ترور شدند

کشته شدن صالح العاروری، رهبر حماس و دو تن از همراهانش در یک حمله هوایی در بیروت، پایتخت لبنان، ترورهای قبلی توسط سرویس اطلاعاتی موساد اسرائیل علیه رهبران برجسته حماس را در خاطره‌ها زنده کرد.

رهبران حماس که تاکنون توسط موساد ترور شدند

احمد یاسین، بنیانگذار جنبش حماس که در مارس 2004 توسط تل‌آویو در یک حمله موشکی هواپیماهای جنگی کشته شد.

یحیی عیاش، مهندس در جنبش حماس، در سال 1996 توسط موساد با لاگ کردن تلفنش ترور شد و در حین تماس با پدرش منفجر شد.

احمد الجعبری طراح و مهندس معامله «گیلاد شالیت» در سال 2012 پس از مشخص شدن موقعیتش در غزه با خودروی خود با حمله هوایی مورد هدف اسرائیل قرار گرفت.

رائد العطار، یکی از اعضای شورای نظامی گردان‌های القسام، در سال 2014 در یک حمله هوایی که خانه اش در رفح غزه را هدف قرار داد، ترور شد.

صلاح شهاده یکی از بنیانگذاران بازوی نظامی جنبش حماس که در سال 2002 پس از قرار گرفتن محل اقامتش در محله الدراج در شرق شهر غزه با بمبی به وزن بیش از یک تن ترور شد.

عبدالعزیز الرنتیسی یکی از بنیانگذاران جنبش حماس که یکی از برجسته ترین رهبران آن محسوب می شود، که یک ماه پس از به عهده گرفتن رهبری حماس، در سال 2004 توسط موشکی که خودروی وی را در غزه هدف قرار داد، ترور شد.

سعید صیام، یکی از رهبران جنبش حماس که وزارت کشور فلسطین را در سال 2006 به دست گرفت، در سال 2009 در جریان جنگ در نوار غزه در یک حمله هوایی توسط اسرائیل ترور شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید