فرماندهی مرکزی آمریکا: حوثی‌ها دو موشک به سوی دریای سرخ پرتاب کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان عملیات تجارت دریایی بریتانیا، به دو حادثه جدید در دریای سرخ اشاره کرد؛ بلینکن و کامرون، حمایت ناوبری بین المللی را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

فرماندهی مرکزی آمریکا، چهارشنبه 13 دی اعلام کرد، شبه‌نظامیان حوثی شامگاه سه‌شنبه 12 دی، از مناطق تحت سیطره خود در یمن، دو موشک به سمت دریای سرخ شلیک کردند. این سازمان در بیانیه‌ای که در رسانه اجتماعی «ایکس» منتشر کرد آمده، حمله در ساعت 9 شب به وقت محلی یمن، رخ داده است و اشاره کرد، چندین کشتی از سرنگونی دو موشک در آب‌ها، بدون هیچ خسارتی به کشتی‌ها اطلاع دادند.

فرماندهی مرکزی، این اقدام حوثی‌ها را «غیرقانونی» توصیف کرد که جان ده‌ها ملوان بی‌گناه را به خطر انداخته و مانع از جریان آزاد تجارت بین‌المللی می‌شود. در این بیانیه آمده، این بیست و چهارمین حمله در دریای سرخ علیه کشتی‌های تجاری از 19 نوامبر گذشته بوده است.

سازمان عملیات تجارت دریایی بریتانیا پیشتر اعلام کرده بود، گزارش‌هایی از سه انفجار حدود 5 مایلی دریایی از یک کشتی تجارتی در «باب المندب» و 33 مایلی شرق «عصب» اریتره دریافت کرده است.

این سازمان بریتانیایی از سلامتی کامل خدمه و کشتی خبر داد و این دو حادثه همزمان با حمله به چندین کشتی در دریای سرخ از سوی شبه‌نظامیان حوثی بوده است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در یک تماس تلفنی با دیوید کامرون، همتای بریتانیایی خود، حمله به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ و جنگ اوکراین و غزه را مورد بررسی قرار داد.

وزارت خارجه آمریکا توضیح داد، بلینکن و کامرون، ضرورت حمایت از غیرنظامیان و تحویل کمک‌های بشردوستانه به غیرنظامیان در غزه و علاوه بر آن، اهمیت اقدام چند جانبه جمعی برای مقابله با تهدیدات شبه‌نظامیان حوثی به کشتیرانی تجاری در دریای سرخ را مورد بررسی قرار دادند.

شبه‌نظامیان حوثی که بر بیشتر مناطق یمن، از جمله صنعا تسلط دارند، حملات خود به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ در پاسخ به جنگ اسرائیل در غزه را افزایش داده است.

بسیاری از شرکت‌های حمل و نقل دریایی پس از حملات، فعالیت خود در دریای سرخ را معلق کرده و مجبورا مسیر طولانی‌تری در اطراف آفریقا را جایگزین آن کردند.

ده‌ها حمله

شبه‌نظامیان حوثی ده‌ها حمله علیه کشتی‌های تجاری که به مقصد اسرائیل یا در ملکیت یک شرکت اسرائیلی هستند را از آغاز جنگ اسرائیل و گروه‌ها فلسطینی، انجام داده‌اند.

از سوی دیگر، واشینگتن از ارسال ناوشکن‌ها و آغاز عملیات «نگهبان سعادت» برای تضمین امنیت ناوبری بین‌المللی در این آبراه مهم جهانی، برای جلوگیری از گسترش درگیری خبر داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید