رابط میان حماس و ایران و حزب‌الله؛ العاروری ترور شده توسط اسرائیل در لبنان کیست؟

ایالات متحده صالح العاروری را در فهرست تحریم‌های آمریکایی قرار داده و در ازای دادن اطلاعاتی که به قتل یا بازداشت او منجر شود، پنج میلیون دلار پاداش تعیین کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
9 دقيقه (Reading time)

حمله پهپادی اسرائیل به دفتر جنبش حماس واقع در پایگاه حزب‌الله در الضاحیه (حومه) جنوبی بیروت، به کشته شدن جمله صالح العاروری، نائب رئیس دفتر سیاسی حماس و دو تن از فرماندهان ارشد گردان‌های القسام، شاخه نظامی این جنبش منجر شد.

خبرگزاری رسمی ملی لبنان، شامگاه سه‌شنبه 12 دی، گزارش داد که در حمله موشکی یک پهپاد اسرائیلی به دفتر حماس در حومه جنوبی بیروت، 6 نفر کشته و 11 نفر دیگر زخمی شدند.

پس از آن رسانه‌های لبنان از جمله این کشته شدگان را صالح العاروری، نائب رئیس دفتر سیاسی حماس و دو تن از فرماندهان ارشد گردان‌های القسام، با نام‌های «سمیر فندی ابوعامر» و «عزام الاقرع ابو عمار» و تعدادی دیگر از همراهان آنها اعلام کردند.

پس از آن حماس ضمن تایید کشته شدن این افراد تعلیق هر گونه مذاکره درباره آتش‌بس یا تبادل اسرا با اسرائیل را به میانجیگران ابلاغ کرد و به پاسخ به این حمله متعهد شد.

دیدار آتی با دبیرکل حزب‌الله

از سویی «شبکه 13» اسرائیل گزارش داد که این مقام فلسطینی کشته شده قرار بود چهارشنبه 13 دی، با حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله در لبنان دیدار کند.

نشریه آمریکایی «یو اس ای تودی» فاش کرد که اسرائیل یک تعقیب بین‌المللی برای هدف قرار دادن صالح العاروری، رهبر برجسته جنبش حماس، که گمان می‌رود از جزئیات حمله این جنبش در روز هفتم اکتبر گذشته اطلاع داشت، آغاز کرده بود.

به نوشته این روزنامه، اهمیت پیگرد العاروری به این باز می‌گردد که او رابط میان جنبش حماس و ایران و حزب‌الله لبنان است.

این مجله آمریکایی می‌گوید العاروری که سمت معاون دفتر سیاسی حماس را برعهده دارد، چند هفته قبل از حمله هفتم اکتبر در مصاحبه‌ای با یک کانال لبنانی ظاهر شده و در آن گفته بود که حماس برای یک جنگ همه‌جانبه آماده می‌شود. او خاطرنشان کرده بود که جنبش «از نزدیک در مورد احتمالات این جنگ با همه طرف‌های ذینفع رایزنی می‌کند.»

به نوشته «یو اس ای تودی»، اظهارات العاروری هشداری تلقی می‌شد که نشان می‌داد او نیز در آن زمان درباره وجود برنامه‌های اسرائیل برای نابودی رهبران حماس صحبت کرده و درباره احتمال وقوع جنگ منطقه‌ای هشدار داده بود.

به گفته این نشریه اگرچه عملیاتی که العاروری مدعی بود اسرائیل در حال برنامه‌ریزی بوده، روشن نشده، اما حماس در مقابل، حمله غافلگیرانه خود را به شهرها و شهرک‌های اسرائیلی موسوم به غلاف غزه آغاز کرد و حدود 1400 نفر را که بیشتر آن‌ها غیرنظامی بودند، کشت.

نقش دیگر طرف‌ها در حمله هفتم اکتبر

به نوشته این روزنامه حمله هفتم اکتبر بسیار بزرگتر از آن چیزی بود که حماس به تنهایی بتواند برنامه‌ریزی و انجام دهد.

این نشریه با استناد به شواهدی درباره شکستن حصار مرزی جداکننده نوار غزه، استفاده از پهپادها و گلایدرها، و هدف قرار دادن دقیق مراکز رصد نظامی، ارتباطات و اطلاعاتی اسرائیل ارزیابی کرد که همه این شواهد حاکی از دست داشتن طرف‌های پشتیبان خارجی در این حمله حماس بود.

رابط حلقه حماس - ایران- حزب‌الله

این نشریه آمریکایی به نقل از مقامات اطلاعاتی فعلی و سابق آمریکا و اسرائیل و همچنین اسناد دولتی و قضایی می‌نویسد که العاروری حلقه راهبردی بین سه طرف حماس، حزب‌الله و ایران محسوب می‌شود.

اودی لوی که بیش از 30 سال در سازمان اطلاعات اسرائیل کار کرده است، می‌گوید: «بیشتر پولی که به حماس می‌رود از ایران می‌آید و مهره ایرانی درون جنبش حماس العاروری است.»

العاروری یکی از موسسان گردان‌های عزالدین القسام، شاخه نظامی حماس است که حمله 7 اکتبر را انجام داد.

العاروری به رغم قرار گرفتن وی در فهرست تحریم‌های آمریکایی مرتبط با تروریسم و تعیین پاداش پنج میلیون دلاری وزارت خارجه ایالات متحده در ازای ارائه هر اطلاعات منجر به قتل یا بازداشت او، به حرکت خود در منطقه از جمله در داخل و خارج ایران ادامه داده و با شخصیت‌های تروریستی از جمله قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران، قبل از کشته شدن او در حمله هوایی آمریکا در اوایل سال 2020، همکاری کرده است.

نشریه آمریکایی «یو اس ای تودی»، در ادامه نوشت: «العاروری به ایجاد و رهبری ائتلاف جدید حماس با ایران و حزب‌الله کمک کرد و این امر اسرائیل را چنان نگران می‌کرد که در سال 2017 و بار دیگر در سال 2018 از شورای امنیت سازمان ملل درخواست کمک فوری کرد تا مانع از تلاش‌های او شود».

العاروری قبل از کشته شدن در لبنان اقامت داشت، جایی که گزارش‌های رسانه‌های متعدد از جمله «نیویورک تایمز» می‌گوید که رهبران حماس طی آوریل گذشته در آن با مقامات ارشد ایران و حزب‌الله دیدار می‌کردند.

العاروری کیست؟

مجله «یو اس ای تودی» به نقل از منابعی می‌نویسد که نقش العاروری در جنبش حماس برجسته‌تر از تصدی سمت معاونت دفتر سیاسی این جنبش است.

به گفته مقامات سابق ضدتروریسم اسرائیلی و آمریکایی که او را تعقیب می‌کردند، العاروری علاوه بر ادامه ایفای نقش در گردان‌های قسام، سال‌ها به بازسازی عملیات حماس در دیگر مناطق فلسطینی محاصره شده توسط اسرائیل مانند کرانه باختری کمک کرد.

این مقامات اظهار دارند که العاروری به عنوان دستیار کلیدی اسماعیل هنیه، یکی از چندین رهبر حماس ساکن قطر، به ویژه در مورد روند ارتباطی سیاسی بین جنبش حماس، ایران و حزب‌الله فعالیت می‌کند.

العاروری در شهر رام الله در کرانه باختری رود اردن به دنیا آمد و در اواسط دهه 1980 در دانشگاه الخلیل، جایی که حقوق اسلامی خواند، به یکی از مهره‌های فعال‌ جنبش‌های فلسطینی تبدیل شد.

مقامات امنیتی در اسرائیل و ایالات متحده می‌گویند که العاروری اندکی پس از تشکیل حماس در اواخر سال 1987 در آغاز «اولین انتفاضه فلسطین» به حماس پیوست.

موسس گردان‌های القسام


آنها در ادامه می‌افزایند که العاروری به سرعت از رهبری یک سازمان جوانان در محوطه دانشگاهی که از آن فارغ التحصیل شده بود در تأسیس گردان‌های القسام ایفای نقش کرد.

این روزنامه خاطرنشان کرد: اسناد آمریکایی و اسرائیلی نشان می‌دهد که در اوایل دهه 1990، گردان‌های القسام حملاتی را علیه اسرائیل در سرزمین‌های فلسطینی و داخل اسرائیل آغاز کردند که شامل بمباران‌های گسترده و حملات موشکی بود.

وزارت دادگستری ایالات متحده، در سال 2003، العاروری را به دلیل ارتباط با سه تن از فعالان حماس در شیکاگو به عنوان یک توطئه در یک پرونده تأمین مالی تروریسم معرفی کرد.

العاروری در کیفرخواست به عنوان یک فرمانده عالی رتبه نظامی حماس توصیف شده است که دهها هزار دلار در ازای فعالیت‌های تروریستی از جمله خرید سلاح دریافت می‌کرده است.

مقامات اسرائیلی العاروری را سه بار بازداشت و زندانی کردند، اگرچه او حتی زمانی که در زندان اسرائیل در عسقلان بود به فعالیت‌های خود در ارتباط با حماس ادامه می‌داد.

العاروری در سال 2007 دستگیر شد، اما در سال 2011 زمانی که اسرائیل بیش از 1000 اسیر فلسطینی را در ازای آزادی یک سرباز اسرائیلی اسیر شده توسط حماس در سال 2006 آزاد کرد، آزاد شد.

العاروری پس از آزادی مجبور به ترک غزه شد و به پایتخت سوریه، دمشق نقل مکان کرد تا به رهبری حماس در تبعید در آنجا بپیوندد.

با شروع جنگ داخلی در سوریه در سال 2012، العاروری دوباره شروع به فعالیت کرد و مدتی را در ترکیه گذراند.

پرونده تامین مالی

العاروری، در سال 2014، اعلام کرد که حماس مسئول حمله ژوئن 2014 است که شامل ربودن و کشتن سه نوجوان اسرائیلی در کرانه باختری رود اردن بود که یکی از آن‌ها شهروند آمریکایی - اسرائیلی بود.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، در سپتامبر 2015، العاروری را به عنوان یک تروریست جهانی منتخب به طور ویژه تحریم کرد و گفت که او به عنوان «تامین کننده و تسهیل کننده مالی عمده برای هسته‌های نظامی حماس» فعالیت می‌کرد.

اسناد آمریکایی مرتبط با این رویه حاکی از آن است که العاروری عملیات نظامی حماس در کرانه باختری را مدیریت می‌کرد و با بسیاری از حملات تروریستی و آدم‌ربایی مرتبط بوده است.

این روزنامه ایالات متحده می افزاید که العاروری سپس به لبنان نقل مکان کرد و در آنجا نقش مؤثری در بهبود شکافی که روابط بین حماس و ایران را در پس زمینه جنگ داخلی در سوریه مخدوش کرده بود، ایفا کرد و همچنین از آن زمان برقراری روابط نزدیک‌تر با حزب‌الله از پایگاه جدید عملیات در لبنان را آغاز کرد.

پاداش 5 میلیون دلاری

برنامه جوایز عدالت وزارت خارجه ایالات متحده در نوامبر 2018، برای اطلاعات در مورد العاروری تا 5 میلیون دلار پاداش تعیین کرد.

وزارت خارجه آمریکا در آن زمان اعلام کرده بود که العاروری «در حال حاضر آزادانه در لبنان زندگی می‌کند و گفته می‌شود در آنجا با قاسم سلیمانی، فرمانده ایرانی سپاه قدس همکاری می‌کند».

این روزنامه همچنین تایید می‌کند که العاروری با سعید آزادی، رئیس «شاخه فلسطین» در نیروی قدس سپاه پاسداران ایران رابطه داشته و با وی جلساتی حضوری داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید