کارشناس نظامی مصری به العربیه: جنگ غزه ژانویه جاری پایان می‌یابد

همدلی بخش بزرگی از آمریکایی‌ها با فلسطین باعث کاهش از دست رفتن محبوبیت بایدن در میان آنها شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

سرلشکر سمیر فرج، کارشناس نظامی و مدیر سابق اداره امور اخلاقی ارتش مصر، سه‌شنبه 12 دی، در مصاحبه‌ با «العربیه»، با فاش کردن برخی پیشنهادهای آمریکا به مصر برای پایان دادن به بحران غزه، گفت معتقدم که جنگ غزه در ماه ژانویه جاری به پایان می‌رسد و هدف آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا از سفر به منطقه در این هفته ممکن است برای گفت‌وگو در این باره باشد.

این کارشناس برجسته نظامی مصری در این مصاحبه با بیان اینکه واشینگتن در حال حاضر به دلیل ادامه جنگ غزه و ورود قریب الوقوع به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با مشکل بزرگی روبرو است، گفت: «آمریکا وقت کافی برای پرداختن به همه مشکلات دولت فعلی اسرائیل ندارد، چرا که جو بایدن به دلیل ادامه جنگ غزه، در رقابت انتخاباتی با جمهوری‌خواهان 4 امتیاز را از دست داد و به دلیل همدلی بخش‌ بزرگی از آمریکایی‌ها با مردم فلسطین، بایدن محبوبیت و نفوذ خود را میان برخی آمریکایی‌ها از دست داده است لذا او اکنون تصمیم گرفته که ناو هواپیمابر را از منطقه خارج کرده و به آمریکا برگرداند».

سمیر فرج در خصوص ابتکار مصر برای راه حل، پایان دادن به جنگ غزه، گفت مصر منتظر پاسخ از سوی آمریکا و اسرائیل است.

سر لشكردكتر  سمير فرج
سر لشكردكتر سمير فرج

او افزود، ادامه حضور هیئت حماس در قاهره ممکن است موفقیت ابتکار مصر که شامل راه حل سه مرحله‌ای برای برقراری آتش بس دائمی در غزه است را تسریع کند.

او در این مصاحبه فاش کرد که مصر پیشنهاد آمریکا برای اداره امور نوار غزه پس از پایان جنگ تا زمان برگزاری انتخابات جدید فلسطینی‌ها را رد کرد.

او اظهار داشت: «آمریکا به مصر پیشنهاد کرد که در ازای برعهده گرفتن مسئولیت اداره نوار غزه تا زمان برگزاری انتخابات فلسطینی‌ها، مبالغ مالی و نظامی بزرگی به قاهره خواهد داد اما عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر با رد این پیشنهاد، به آمریکایی‌ها تاکید کرد که نوار غزه متعلق به تشکیلات خودگردان فلسطین در رام الله است و مصر تمایلی به تصدی مدیریت آن ندارد و بهتر است که خود فلسطینی‌ها بدون دخالت کسی این بخش را مدیریت کنند».

سرلشكر فرج گفت قاهره پیشنهاد کرده که نوار غزه در ابتدا می‌تواند توسط یک حکومت تکنوکرات فلسطینی که بر مدیریت انتخابات آتی هم نظارت داشته باشد، اداره شود.

این کارشناس نظامی مصری تاکید کرد، نتانیاهو می‌خواهد جنگ را طولانی کند، اما وزیر دفاع و رئیس ستاد ارتش این کشور با او مخالف هستند، بنابراین در شورای جنگ اسرائیل در باره تاریخ پایان نبرد اختلاف نظر وجود دارد.

او گفت که ممکن است سفر بعدی بلینکن به منطقه اعلان پایان جنگ را تسریع کند تا دولت بایدن وقت خود را برای مرحله پس از جنگ غزه و موضوع انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بکند.

روز گذشته نیز یک مقام آمریکایی گفت، به‌رغم ادامه درگیری‌ها اما تصمیم اسرائیل برای خروج برخی از نیروهایش از غزه، آغاز یک تغییر تدریجی به سمت کاهش عملیات در شمال نوار غزه است.

او در گفت‌وگو با «رویترز» گفت: «به نظر می‌رسد این آغاز یک تغییر تدریجی به سمت عملیات‌های کمتر و فشرده در شمال غزه باشد».

مصر در تلاش برای متوقف کردن جنگ در غزه و بازگرداندن ثبات به منطقه پیشنهادی برای نزدیک‌تر کردن دیدگاه‌ها بین طرف‌های ذیربط ارائه کرده است.

در رابطه با پیشنهاد مصر، دکتر ضیاء رشوان، رئیس هیئت اطلاع رسانی این کشور، گفت، پیشنهاد پس از بحث و گفت‌وگو با تعدادی از طرفین ارائه شده است و شامل 3 مرحله متوالی است که با هم مرتبط شده و در نهایت با آتش‌بس پایان می‌یابد.

او افزود، وقتی مصر پاسخ‌های رسمی را از طرف‌های ذیربط دریافت کند، بر اساس چارچوب پیشنهادی برای تبدیل شدن طرح به یک چشم انداز جامع برای برقراری آتش‌بس دائم در غزه، اقدامات لازم انجام خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید