طرح اسرئیل برای توزیع کمک‌های بشردوستانه در غزه

به‌موجب این طرح، خانواده‌های بزرگ، گردانندگی روند عادی زندگی در نوار غزه را در دوران گذار پساچنگ تا زمان ایجاد مدیریت دائمی نوار، برعهده خواهند داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان رادیو - تلویزیون اسرائیل، سه‌شنبه 12 دی، اعلام کرد که ارتش طرحی را برای توزیع کمک‌های بشردوستانه در میان ساکنان نوار غزه آماده کرده است.

بر اساس این طرح، خانواده‌های معروف در نوار غزه که به نام محلی «حمایل» شناخته می‌شوند، مدیریت و توزیع این کمک‌های بشردوستانه در نوار غزه را برعهده می‌گیرند.

بر اساس گزارش این سازمان، طرح مزبور برای تصویب، در جلسه امروز کابینه امنیتی مطرح خواهد شد.

به گزارش سازمان رادیو – تلویزیون اسرائیل، خانوده‌های موسوم به «حمایل» نزد سرویس امنیت عمومی «شاباک» و اهالی نوار غزه شناخته‌شده هستند و نوار غزه به استان‌ها و استان‌های فرعی تقسیم خواهد شد که هریک در کنترل یک عشیره یا خانواده بزرگ قرار می‌گیرد.

بر مبنای این گزارش، خانواده‌های بزرگ، گردانندگی روند عادی زندگی در نوار غزه را در دوران گذار پساچنگ تا زمان ایجاد مدیریت دائمی نوار، برعهده خواهند داشت.

مخالفت نتانیاهو با بررسی وضعیت پساجنگ

از سویی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل چند روز پیش از مقامات امنیتی خواسته بود بررسی کنند که آیا نیروهای محلی در نوار غزه وجود دارند که بتوان با آنها همکاری کرد و از آنها برای اداره امور نوار در دوران پساجنگ، استفاده کرد.

روزنامه اسرائیلی «یدیعوت آحارونوت» جمعه نوشت که نتانیاهو که حاضر به گفت‌وگو درباره «پساجنگ » در نوار غزه نیست، این پرسش را مطرح کرد که آیا می‌توان با تقویت موقعیت قبایل مسلح و احزاب محلی و حمایت از آنها، کنترل بخش‌هایی از نوار غزه را به آنها واگذار کرد؟

این رویکرد نتانیاهو در حالی مطرح شد که او با مطرح‌کردن شعار معروف خود «نه حماسستان، نه فتحستان»، اعلام کرد با واگذاری نوار غزه به دولت خودگردان فلسطین در دوران پساجنگ، مخالف است.

نتانیاهو می‌کوشد نهادی را برای مدیریت امور مدنی ایجاد کند تا ارتش بتواند کنترل امنیتی خود را در نوار حفظ کند. این ایده منجر به بروز اختلاف نظر با واشینگتن شده که با اشغال مجدد هر بخشی از نوار غزه یا کاهش مساحت آن، مخالف است و از واگذاری کرانه باختری و نوار غزه به یک حاکمیت فلسطینی «واجد شرایط»، حمایت می‌کند.

سومین و آخرین فاز جنگ غزه

واشینگتن، اسرائیل را برای آغاز فاز سوم و نهایی جنگ بر اساس عملیات هدفمندتر تا روز بعد از پایان جنگ، زیر فشار گذاشته اما نتانیاهو آن را به تعویق می‌اندازد.

نتانیاهو جلسه شورای وزیران نظامی برای بررسی جزئیات «پساجنگ» در نوار غزه را به‌دلیل «فشارهای واردشده از سوی شرکای خود در کابینه ائتلافی»، لغو کرد.

به‌نوشته «یدیعوت آحارونوت»، تاکنون هیچ پیشنهاد جایگزینی در سطح اسرائیلی ارائه نشده است، زیرا نتانیاهو جلوی همه چیز را گرفته و درخواست او در مورد کیفیت اداره امور غزه در پساجنگ در زمانی است که اسرائیل، عمق حمله زمینی خود را در منطقه خان‌یونس در جنوب غزه، افزایش داده است.

این باور وجود دارد که اسرائیل طی این عملیات ممکن است بتواند یحیی سنوار رهبر حماس در غزه را دستگیر کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید