حمیدتی در دیدار با حمدوک: سودان شاهد بزرگترین فاجعه است و برای توافق صلح آماده‌ایم

فرمانده نیروهای پشتیبانی سریع سودان در این دیدار آرزوها برای توقف جنگ خانمان‌سوز در کشورش را تجدید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمد حمدان دقلو، فرمانده نیروهای پشتیبانی سریع سودان، معروف به «حمیدتی»، سه‌شنبه 12 دی، به عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر سابق سودان و رئیس هیئت نمایندگان کمیته هماهنگی نیروهای دموکراتیک «تقدم»، در آدیس آبابا ، گفت: « آماده‌ایم تا هر چه سریعتر توافق صلح در سودان را به پایان برسانیم اما طرف مقابل تمایلی برای برداشتن چنین گامی ندارد».

فرمانده نیروهای پشتیبانی سریع، با اشاره به این‌که کشورش در پی نابودی زیرساخت‌های آن با فاجعه بزرگ انسانی مواجه است امیدها برای متوقف کردن جنگی که از آوریل گذشته در سودان در جریان است را زنده کرد.

حمیدتی همچنین عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش و نیروهای مسلح سودان را به دچار شدن به خطاهای محاسباتی متهم کرد و گفت حساب‌های البرهان در این جنگ شکست خورده است زیرا که این مردم سودان هستند که درد و رنج می‌کشند.

فرمانده پشتیبانی سریع افزود که او بارها البرهان را به توقف جنگ فراخوانده است اما فرمانده ارتش برای ادامه جنگ و نابودی کشور مصمم شده است. حمیدتی ضمن متهم کردن البرهان به «سوءاستفاده از نهادهای حکومتی» در ادامه گفت که «مافیایی بر ارتش سودان مسلط شده است».

او همچنین گفت که برای انجام هر گونه تحقیقاتی جهت مشخص کردن این‌که کدام طرف جنگ را در سودان آغاز کرده است، آمادگی دارد.

حمدان دقلو افزود:« کودتایی که در سودان رخ داد برای به آشوب کشیدن کشور طراحی شده بود».

او همچنین گفت که نیروهای پشتیبانی سریع سودان گروهی شبه‌نظامی نیستند بلکه نیروهایی هستند که نمی‌توان آنها را نادیده گرفت.

حمیدتی با اشاره به این که « همه فرماندهان ارتش سودان محاصره شده‌اند»، در عین حال تاکید کرد که فرماندهی پشتیبانی سریع برای برقراری صلح آمادگی دارد.

از سویی حمدوک بر «ضرورت توقف جنگ پیش از هر چیزی» در کشورش تاکید کرد.

حمدوک افزود:« ورود ما به نشست‌هایی مستمر و ثمربخش درباره بحران سودان به صدور بیانیه آدیس آبابا منجر شد».

وی همچنین توضیح داد که دست‌یابی به سازوکارهایی عملی برای پیگیری و اجرای مفاد این بیانیه آن را بیش از هر چیز دیگری متمایز خواهد کرد.

این دیدار در بعدازظهر دوشنبه با حضور دو هیئت، به رهبری حمیدتی و حمدوک آغاز شد و پاسخی به دعوت کمیته «تقدم» برای دیدار با دو طرف متخاصم در جنگ سودان (ارتش و پشتیبانی سریع) برگزار شد.

این در حالی است که عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش تاکنون پاسخی به دعوتنامه رئیس هیئت نمایندگان کمیته هماهنگی نیروهای دموکراتیک ارائه نداده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید