ارتش اسرائیل: انهدام سازمان حماس را مرحله به مرحله ادامه خواهیم داد

مقام اسرائیلی: هیچ شواهدی مبنی بر نزدیک شدن به توافقی برای تبادل اسرا میان تل‌‌آویو و حماس وجود ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ارتش اسرائیل شامگاه دوشنبه 11 دی، اعلام کرد که انهدام جنبش فلسطینی حماس و گردان‌های القسام، شاخه نظامی آن را مرحله به مرحله پیش خواهد برد.
بنا به اعلام ارتش اسرائیل همچنین دو تیپ رزمی این کشور از نوار غزه خارج خواهند شد.

«خارج کردن تانک‌ها»

در همین راستا، شاهدان عینی از نوار غزه گفته‌اند که ارتش اسرائیل، دوشنبه تانک‌های خود را از برخی محله‌های شهر غزه خارج کند.

از سویی اسرائیل اعلام کرد که قصد دارد برنامه‌های خود را تغییر داده و تعداد نیروهای رزمی خود را کاهش دهد. مقامات نظامی اسرائیل از خروج قریب‌الوقوع و تدریجی 5 تیپ رزمی این کشور از غزه خبر داده‌اند.

در عین حال اما بمباران‌ شدید و درگیری‌ها در دیگر نقاط باریکه غزه همچنان شدت یافته است.

اسرائیل می‌گوید که کماکان با پایان جنگ در نوار غزه که علاوه بر گرفتن جان هزاران نفر، بیشتر مناطق این باریکه را به ویرانه تبدیل و جمعیت 2.3 میلیونی آن را دچار فاجعه‌ای انسانی کرده است، ماههای زیادی فاصله دارد.

فاز جدید جنگ غزه

اسرائیل همچنین به قریب الوقوع بودن آغاز مرحله جدیدی از جنگ غزه اشاره کرد، و در همین راستا یک مقام اسرائیلی، دوشنبه گفت که ارتش طی ماه جاری نیروهای خود را در غزه کاهش خواهد داد و وارد مرحله چند ماهه عملیات «پاکسازی» خواهد شد.

این مقام در ادامه افزود که کاهش نیروها به برخی از سربازان ذخیره اجازه می‌دهد تا به زندگی غیرنظامی بازگردند و از اقتصاد آسیب دیده از جنگ اسرائیل علیه حماس حمایت کنند و در عین حال واحدهایی را برای پیش‌بینی درگیری گسترده‌تر در شمال با گروه حزب‌الله لبنان فراهم می‌کند.

درگیری در مرز با لبنان

از سوی دیگر، تبادل آتش توپخانه میان حزب‌الله و اسرائیل که از زمان آغاز درگیری‌ها در غزه، آغاز شده به شدت در مناطق مرزی جبهه شمالی تشدید شده و دوشنبه ارتش اسرائیل از ادامه حملات خود به مقرهای حزب‌الله در جنوب لبنان خبر داد.

بازگشت ساکنان غلاف غزه

از سویی یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل از آغاز مرحله تدریجی برای بازگشت ایمن ساکنان شهرک‌نشین غلاف غزه که از زمان حمله غافلگیرانه حماس به مناطق آنها در هفتم اکتبر سال گذشته تخلیه شده‌اند، خبر داد.

گالانت گفت که برخی ساکنان شهرک‌های اسرائیلی در غلاف غزه در آینده‌ای نزدیک قادر به بازگشت به این مناطق خواهند بود.

توافق تبادل اسرا

در تازه‌ترین تحول در پرونده تبادل اسرا میان اسرائیل و حماس یک مقام مسئول اسرائیلی دوشنبه گفت هیچ شواهدی مبنی بر نزدیک شدن به توافقی برای تبادل اسرا میان تل‌‌آویو و حماس وجود ندارد.

این مقام اسرائیلی به روزنامه «یدیعوت احرونوت» گفته که خواسته‌های مطرح شده از سوی این جنبش فلسطینی برای به پایان رساندن توافق تبادل اسرا مبالغه‌آمیز است و در این رابطه تاکید کرد که اسرائیل حاضر به پذیرفتن چنین پیش‌شرط‌هایی نیست.

این مقام اسرائیل که نام او فاش نشده گفت پاسخ ارائه شده از سوی میانجی‌گر قطری «احتمال دست‌یابی قریب‌الوقوع به توافق» میان دو طرف را نشان نمی‌دهد.

این مقام اسرائیلی گفت «حماس پیش‌شرط‌هایی خیالی گذاشته که اسرائیل حاضر به پذیرفتن آن نیست».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید