دیدار حمیدتی با حمدوک در آدیس آبابا برای بحث در مورد توقف جنگ در سودان

میانجی‌گری عبدالله حمدوک میان ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع سودان در آدیس آبابا با هدف بحث در مورد مسائل حفاظت از غیرنظامیان، ارائه کمک‌های بشردوستانه، و پیشبرد راهکارهای توقف جنگ از طریق روند مذاکراتی صلح‌آمیز انجام می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به‌دنبال دعوت هفته گذشته عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر سابق سودان برای برقراری ارتباط با فرماندهان ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع سودان، پایتخت اتیوپی شاهد آغاز نشست کمیته هماهنگی نیروهای دموکراتیک (تقدم) با فرمانده پشتیبانی سریع، محمد حمدان دقلو ملقب به حمیدتی بود.

منابع «العربیه» فاش کردند که هیئت نمایندگان کمیته هماهنگی نیروهای دموکراتیک «تقدم» به ریاست حمدوک و شامل تعدادی از رهبران نیروهای سیاسی با حمیدتی در آدیس آبابا دیدار کردند تا درباره رسیدگی به اوضاع انسانی در سودان گفت‌وگو کنند.

پیشنهادات توقف جنگ

این منابع همچنین گزارش دادند که در این نشست درباره روند آتش‌بس میان دو نیروی بزرگ نظامی در کشور بحث و تبادل نظر خواهد شد و خاطرنشان شد که هیئت تقدم پیشنهادهایی برای پیشبرد راه‌حل سیاسی ارائه می‌دهد.

این دیدار پس از آن صورت گرفت که هیئت «تقدم» یک‌شنبه 10 دی، اعلام کرد که این هیئت با حمیدتی در اتیوپی دیدار خواهد کرد.

در بیانیه‌ای که توسط نیروهای آزادی و تغییر در فیس‌بوک منتشر شده، آمده است که این نشست در پی دعوتنامه‌هایی که کمیته تقدم به حمیدتی و عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش ارسال کرده است با هدف انعقاد جلسات فوری «برای بحث در مورد مسائل حفاظت از غیرنظامیان، ارائه کمک‌های بشردوستانه، و پیشبرد راهکارهای توقف جنگ از طریق روند مذاکراتی صلح‌آمیز» برگزار می‌شود.

این بیانیه همچنین تایید کرد که ارتباط با فرمانده ارتش هم‌چنان ادامه دارد تا مکان و زمان دیدار بین ارتش و هیئت نیروهای مسلح سودان مشخص شود.

حمدوک، دوشنبه گذشته فاش کرده بود که در دو نامه کتبی از طرف کمیته «تقدم» درخواست ملاقات فوری با البرهان و حمیدتی به منظور رایزنی در مورد راه‌های توقف جنگ ارسال کرده است، به ویژه این‌که دو طرف متخاصم قبلا موافقت خود را برای مذاکره و رایزنی‌هایی را با هدف دستیابی به راه‌حلی مسالمت‌آمیز برای پایان دادن به جنگی که در اواسط آوریل گذشته (2023) آغاز شده، اعلام کرده بودند.

شایان ذکر است که درگیری شدید میان ارتش و پشتیبانی سریع پس از هفته‌ها تنش، به دلیل اختلاف‌نظر بر سر طرح‌های ادغام پشتیبانی سریع در صفوف ارتش، در زمانی که احزاب نظامی و غیرنظامی در حال پیشبرد راه‌حل نهایی در یک روند سیاسی مورد حمایت بین‌المللی این گروه بودند، آغاز شد.

در حالی که تلاش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی تاکنون در دستیابی به راه‌حلی برای توقف جنگ در سودان ناموفق نبوده‌، چند ماه پیش به برخی آتش‌بس‌های متناوب که مدت زیادی طول نکشید، اکتفا کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید