دادگاه عالی اسرائیل با لغو مصوبه‌ قانونی نظارت بر عملکرد دولت نتانیاهو را از سر گرفت

حزب لیکود: تصمیم دادگاه عالی اسرائیل با اراده مردم برای اتحاد به ویژه در زمان جنگ در تضاد است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در ادامه مخالفت‌های سیاسی، دادگاه عالی اسرائیل، دوشنبه 11 دی، قانون بحث‌برانگیز «سبب معقولیت» مورد تصویب دولت راست‌گرای افراطی به ریاست بنیامین نتانیاهو را لغو کرد.

این مصوبه قانونی کابینه راستگرای ائتلافی که اختیارات دادگاه عالی اسرائیل برای نظارت بر عملکرد دولت نتانیاهو را کاهش می‌داد، در ماههای اخیر قبل از آغاز جنگ غزه اعتراضات گسترده‌ای را در سراسر این کشور برانگیخته بود.

تصویب با رای اکثریت

دادگاه عالی اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد که از کل 15 قاضی، 8 قاضی به نفع لغو قانون، یعنی اکثریت، رأی دادند.

این دادگاه در ادامه افزود که آن‌ها تصمیم گرفتند یک بند کلیدی در قانون بحث‌برانگیز اصلاحات قضایی دولت نتانیاهو را که به چالشی برای اختیارات قضات ارشد این کشور تبدیل شده و اعتراضات مردمی را برانگیخته است، باطل اعلام کنند.

دادگاه عالی همچنین خاطرنشان کرد که بندی از این اصلاحیه را باطل که تصریح می‌کرد قوه قضاییه از صلاحیت قضاوت درباره «معقولانه بودن» تصمیمات دولت یا کنست، یعنی پارلمان اسرائیل برخوردار نیست.

در همین راستا، حزب لیکود اعلام کرد: تصمیم دادگاه عالی اسرائیل با اراده مردم برای اتحاد به ویژه در زمان جنگ در تضاد است.

حمایت اپوزیسیون

یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون اسرائیل نیز به نوبه خود، بر حمایت از تصمیم دیوان عالی برای حفظ اختیارات این مرجع عالی قضایی بر خلاف میل نتانیاهو تاکید کرد.

این در حالی است که دولت ائتلافی حزب لیکود انجام اصلاحات برای بازگرداندن توازن قوا میان نمایندگان مردم و دیوان عالی که نتانیاهو آن را به سیاسی‌کاری متهم می‌کند را ضروری می‌داند.

به گفته منتقدان نتانیاهو، این پروژه، برعکس، خطر انحراف به سمت مدل دموکراسی به سبک مجارستان را به همراه خواهد داشت.

بر اساس این بیانیه، حزب لیکود به محض اعلام تصمیم دادگاه اعلام کرد که این تصمیم با اراده مردم برای اتحاد به ویژه در زمان جنگ در تضاد است.

برای اولین بار در تاریخ

اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل، خواستار توقف این روند قانونی شده بود و این پروژه را «تهدیدی برای پایه‌های دموکراسی» در کشورش توصیف کرد.

تظاهرات گسترده

شایان ذکر است که این اولین بار در تاریخ اسرائیل است که دادگاه یک قانون اساسی را لغو می‌کند.

کنست اسرائیل در ژوئیه گذشته این قانون را با رأی اکثریت 64 از 120 عضو، در غیاب اپوزیسیون تصویب کرد که احزاب آن‌ها در اعتراض به آن تصمیم گرفتند در رأی‌گیری شرکت نکنند.

از آن زمان تا پیش از آغاز جنگ غزه خیابان‌های اسرائیل به ویژه در تل‌آویو صحنه تظاهرات گسترده مخالفان و موافقان اصلاحات قضایی بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید