با آغاز مرحله‌ای جدید از جنگ به ساکنان حق بازگشت به شمال نوار غزه داده نمی‌شود

نتانیاهو: نخستین ماموریت اسرائیل در مرحله جدید جنگ بازگرداندن ایمن ساکنان غلاف غزه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از اعلام اسرائیل مبنی بر آغاز قریب الوقوع مرحله جدیدی از جنگ در نوار غزه، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور دوشنبه 11 دی، تاکید کرد که به ساکنان نوار غزه اجازه بازگشت به شمال این باریکه داده نمی‌شود.

نخست‌وزیر اسرائیل، همچنین نخستین ماموریت کشورش در این مرحله جدید را بازگشت ایمن شهروندان خود به سکونت‌گاه‌های آنها در مناطق پیرامونی موسوم به غلاف غزه اعلام کرد.

اسرائیل می‌گوید که همچنان با پایان جنگ در نوار غزه که علاوه بر گرفتن جان هزاران نفر، بیشتر مناطق این باریکه را به ویرانه تبدیل و جمعیت 2.3 میلیونی آن را دچار فاجعه‌ای انسانی کرده است، ماههای زیادی فاصله دارد.

اسرائیل همچنین به مرحله جدید قریب الوقوع جنگ اشاره کرد، و در همین راستا یک مقام اسرائیلی، دوشنبه گفت که ارتش در این ماه نیروهای خود را در غزه کاهش خواهد داد و وارد مرحله چند ماهه عملیات «پاکسازی» خواهد شد.

این مقام در ادامه افزود که کاهش نیروها به برخی از سربازان ذخیره اجازه می‌دهد تا به زندگی غیرنظامی بازگردند و از اقتصاد آسیب دیده از جنگ اسرائیل علیه حماس حمایت کنند و در عین حال واحدهایی را برای پیش‌بینی درگیری گسترده‌تر در شمال با گروه حزب‌الله لبنان فراهم می‌کند.

بمباران و یورش

انتقال اسرائیل به مرحله جدید درگیری پس از عملیات بمباران اولیه و سپس تهاجم زمینی که در 27 اکتبر به نوار غزه آغاز شد، صورت می‌گیرد. حملات هوایی و توپخانه‌ای به کل باریکه در آن دوره ادامه یافت و منجر به تخریب مناطق وسیعی از آن شد.

از سوی دیگر، حماس نشان داد که با گذشت بیش از 12 هفته از آغاز جنگ، همچنان قادر است اسرائیل را هدف قرار دهد، چرا که در طول شب رگبار موشکی به سمت تل‌آویو شلیک می‌کند.

جنگ پس از حمله غافلگیرانه حماس به شهرک‌های اسرائیلی در 7 اکتبر آغاز شد که اسرائیل می‌گوید طی آن 1200 نفر کشته شدند. مقامات بهداشتی فلسطین در نوار غزه اعلام کردند که تهاجم اسرائیل به نوار غزه تاکنون بیش از 21978 کشته برجای گذاشته است.

گستردگی رنج در غزه، جایی که بمباران تقریباً همه ساکنان نوار را از خانه‌های خود آواره کرده است، متحدان غربی اسرائیل از جمله ایالات متحده را بر آن داشته است که از آن بخواهند دامنه حملات خود را کاهش دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید