كشته‌شدن 23 شبه‌نظامی وابسته به ایران در مرز سوریه با عراق

دیدبان حقوق بشر سوریه: حمله هوایی که احتمالا توسط اسرائیل انجام گرفت مواضع شبه‌نظامیان وابسته به ایران را در نزدیکی مرز عراق - سوریه هدف قرار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دیدبان حقوق بشر سوریه، بامداد یکشنبه 10 دی از کشته‌شدن دست‌کم 23 شبه‌نظامی وابسته به ایران در نتیجه حملات هوایی احتمالا اسرائیلی خبر داد.

دیدبان حقوق بشر سوریه گفت این 23 شبه‌نظامی در حمله هوایی احتمالا اسرائیلی به مواضع شبه‌نظامیان وابسته به ایران در شرق کشته شدند.

این نهاد حقوق بشری همچنین گفت چهار شبه‌نظامی از گروه‌های مسلح مورد حمایت ایران نیز در حمله مشابهی در شمال سوریه کشته شدند.

طبق این گزارش کشته‌شدگان در شرق سوریه، پنج شبه‌نظامی با تابعیت سوری، چهار عضو حزب الله لبنان، شش شبه‌نظامی عراقی و هشت شبه‌نظامی ایرانی بودند.

دیدبان حقوق بشر خاطرنشان کرد که 9 حمله هوایی توسط جنگنده‌هایی که احتمالا اسرائیلی بودند سحرگاه شنبه در نزدیکی مرز عراق و سوریه انجام گرفت.

در این حمله حدود 20 شبه‌نظامی نیز مجروح شدند.

نقش اسرائیل

بر اساس گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه این حملات مقرات شبه‌نظامیان وابسته به تهران در شهر آلبوکمال و حومه آن جایی که ایران نفوذ نظامی زیادی دارد، هدف قرار داد.

این حمله هوایی همچنین یک محموله سلاح که از عراق آمده بود و یک انبار مهمات را هدف قرار داد.

دیدبان شنبه گزارش داد که بمباران هوایی اسرائیل با شش موشک انبارها و مقرهای شبه‌نظامیان وابسته به ایران را در منطقه فرودگاه حلب هدف قرار داد.

در این حمله حداقل چهار شبه‌نظامی کشته و چهار نفر دیگر زخمی شدند.

دیدبان افزود: «یک موشک در منطقه فرودگاه بین المللی حلب سقوط کرد، اما خسارتی به فرودگاه وارد نشد».

همزمان خبرگزاری رسمی سوریه، «سانا»، به نقل از یک منبع نظامی اعلام کرد: «تقریباً ساعت 17:20 (14:20 به وقت گرینویچ) عصر شنبه، دشمن اسرائیلی از سمت دریای مدیترانه در غرب لاذقیه با انجام حمله هوایی تعدادی از مناطق جنوب شهر حلب را هدف قرار داد.

از زمان آغاز درگیری‌ها در سوریه در سال 2011، اسرائیل صدها حمله هوایی علیه مواضع شبه‌نظامیان وابسته به ایران مانند حزب الله لبنان انجام داده است.
علاوه بر این ده‌ها محموله‌های سلاح و مهمات و سایت‌های نظامی ارتش سوریه را هدف قرار داده است.

اما با آغاز جنگ در غزه سرعت حملات و بمباران اسرائیل علیه مواضع شبه‌نظامیان افرایش یافته است.

بمباران در جنوب سوریه

دیدبان حقوق بشر سوریه شامگاه جمعه و بامداد شنبه نیز از حملات هوایی اسرائیل به استان قنیطره در جنوب سوریه و کشته شدن دو دست‌کم دو شبه‌نظامی خبر داد.

به گفته دیدبان حقوق بشر سوری این دو کشته اصالتا فلسطینی و اعضای گروهی وابسته به مقاومت سوریه برای آزادی جولان که با حزب الله لبنان همکاری می‌کنند، بودند.

ارتش اسرائیل بامداد شنبه اعلام کرد که در واکنش به پرتاب دو موشک از داخل خاک سوریه، حملاتی را در داخل این کشور انجام داده است.

روز دوشنبه نیز رضی موسوی یکی از فرماندهان برجسته نیروی قدس سپاه پاسداران ایران در حمله اسرائیل در سوریه در منطقه سیده زینب نزدیک دمشق کشته شد.

تهران اسرائیل را به عملیات قتل رضی موسوی متهم کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید