سومین ماه جنگ غزه؛ اعلام موافقت شورای جنگ اسرائیل برای تبادل اسرا با حماس

به‌گفته رابرت پاپ، استاد علوم سیاسی در دانشگاه شیکاگو و نویسنده کتاب «تاریخ بمباران هوایی»، نام «غزه» به همراه شهر «درسدن» و دیگر شهرهای معروف بمباران شده، وارد تاریخ خواهند شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل شامگاه شنبه، 9 دی اعلام کرد که شورای جنگ به دیوید بارنیا، رئیس سرویس اطلاعاتی موساد، برای اجرای معامله تبادل اسرا با جنبش حماس بر اساس ابتکار قطر، چراغ سبز داده است.

این در حالی است که چند ساعتی به آغاز سال 2024 نمانده و اهالی غزه هم فاصله چندانی با ورود به ماه سوم جنگ ویرانگر اسرائیل علیه این شهر ندارند.

یکی از ویرانگرترین جنگ‌های تاریخ معاصر

بر اساس گزارش «وال استریت ژورنال»، طی این بازه، غزه حجم ویرانی‌های بی‌سابقه‌ای را در جنگی تجربه کرده که می‌توان آن را یکی از ویرانگرترین جنگ‌های شهری در تاریخ معاصر در نظر گرفت.

مشخص شده است که تا اواسط دسامبر، اسرائیل 29000 بمب، مهمات و راکت بر روی نوار غزه انداخته و نزدیک به 70درصد از 439 هزار خانه در غزه را هدف قرار داده که حدود نیمی از ساختمان‌‌ها ویران شده یا آسیب دیده‌اند.

مراکز عبادی شامل کلیساها و مساجد باستانی همچنین کارخانه‌ها، ساختمان‌های مسکونی، مراکز خرید، هتل‌های مجلل، تئاترها و مدارس نیز از بمباران در امان نمانده و آسیب دیدند.

بسیاری از زیرساخت‌های آب، برق، ارتباطات و مراقبت‌های بهداشتی که روال عادی زندگی در غزه را تامین می‌کردند به شکلی زیان دیده‌اند که دیگر قابل تعمیر نیستند.

بیشتر 36 بیمارستان این نوار عملا تعطیل شده و تنها 8 بیمارستان قدرت پذیرش دارند. همچنین باغ‌های مرکبات، زیتون و گلخانه‌ها نیز تخریب شده و بیش از دو سوم مدارس غزه آسیب دیده‌اند.

حدود 85 درصد از جمعیت 2.2 میلیون نفری نوار، خانه‌های خود را ترک کردند و بیشتر آنها رهسپار جنوب شدند.

طبق برآورد مقامات بهداشتی غزه، بیش از 21000 فلسطینی در اثر این بمباران‌ها کشته شدند که بیشتر آنها زن و کودک بودند

اسرائیل همچنان تاکید دارد که بمباران و حملات زمینی تا نابودی جنبش حماس و پایان دادن به حضور آن در غزه، ادامه دارد.

این ویرانی‌ها به نتایج بمباران شهرهای آلمان توسط متفقین در طول جنگ جهانی دوم شباهت دارد که به‌گفته رابرت پاپ، استاد علوم سیاسی در دانشگاه شیکاگو و نویسنده کتاب «تاریخ بمباران هوایی»، نام «غزه» به همراه شهر «درسدن» و دیگر شهرهای معروف بمباران شده را وارد تاریخ خواهد کرد.

عدم وجود راه حل در آینده نزدیک

در حالی که غزه سه ماه پیش، مکانی پر از شور زندگی و جنب و جوش بود، امروز به صحنه‌ای از بتن‌های در حال فروپاشی تبدیل شده و هیچ افقی برای برقراری آتش‌بس یا حتی وقفه بشردوستانه چندروزه نیز به‌چشم نمی‌خورد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید