مذاکرات احتمالی مبادله اسرا؛ نتانیاهو واگذاری کنترل غزه به عشایر عرب را بررسی می‌کند

یدیعوت احرونوت: نتانیاهو امکان واگذاری کنترل غزه به عشایر مسلح عرب در دوران پساجنگ را در دست بررسی دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وب‌سایت عبری «والا» به نقل از مقامات اسرائیلی روز شنبه نهم دی، گزارش داد میانجی‌های قطری پیامی را به تل‌آویو منتقل کردند که حاکی از موافقت اصولی حماس برای بازگشت به میز مذاکره در مورد توافق جدید مبادله اسرا و آتش‌بس در غزه است.

این مقامات توضیح دادند که پیام ارسال شده اندکی با درخواستی که مقامات حماس در هفته های اخیر به طور علنی بیان کردند متفاوت است، که در آن توقف فوری جنگ در غزه و خروج نیروهای اسرائیل را به عنوان پیش‌شرط از سرگیری مذاکرات مطرح کرده بودند.

به گزارش روزنامه «جروزالم پست» ، کابینه امنیتی اسرائیل نیز قبول پیشنهاد آزادی شمار بیشتر اسرای در دست حماس، را بررسی کرد، اما این موضوع هنوز در مراحل اولیه است.
به گفته سه مقام بلندپایه اسرائیلی، طبق طرح کلی این پیشنهاد، فاز اول شامل معامله تبادل بشردوستانه در قالب آزادی 40 تا 50 گروگان در ازای آتش‌بس کامل چند هفته‌ای می‌شود. پیش‌بینی می‌شود فاز دوم که جزئیات آن هنوز کاملاً مشخص نیست، پیچیده‌تر باشد اما به‌گفته مقامات اسرائیلی، محتوای آن عقب‌نشینی نیروهای ارتش اسرائیل از غزه است.
در همین راستا، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، از مقامات امنیتی خواست بررسی کنند که آیا نیروهای محلی در غزه که بتوان با آنها همکاری و از آنها برای اداره امور نوار در دوران پساجنگ استفاده کرد، وجود دارند.

تقویت عشایر عرب مسلح

به نوشته روزنامه اسرائیلی «یدیعوت آحارونوت»، نتانیاهو این پرسش را مطرح کرده که آیا می‌توان موقعیت عشایر مسلح عرب را تقویت کرد تا بتوانند بخش‌هایی از نوار غزه را تحت کنترل خود بگیرند؟
به گزارش این روزنامه، نتانیاهو همچنان از گفت‌وگو درباره پساجنگ غزه اجتناب کرده و با واگذاری مسئولیت کنترل نوار در دوره پساجنگ به دولت خودگردان فلسطین، مخالف است.
از سوی دیگر، طبق گفته منابع سیاسی به «العربیه»، یحیی السنوار فرمانده جنبش حماس در غزه در راستای پذیرش ابتکار عمل مصر و قطر پیرامون تبادل اسرا، گام برمی‌دارد. این منابع افزودند که طرح مبادله اسرا بر آزادی گروگان‌های غیرنظامی در ازای شماری از اسرای فلسطینی و وقفه بشردوستانه به مدت 20 روز مبتنی است.
ضیا رشوان، رئیس سرویس اطلاع‌رسانی دولتی مصر با این بیان که قاهره، لزوم عدم هرگونه اقدام در جهت ایجاد مشکلات در مرزهای مصر را به اسرائیل گوشزد کرده، خاطرنشان کرد که مصر در حال هماهنگی با قطر و آمریکا در خصوص پیشنهاد راه حل غزه است.
به‌گفته رشوان، مصر هنوز در مورد پیشنهاد مربوط به غزه، پاسخ‌های نهایی را دریافت نکرده و هیچ طرف مرتبط با پرونده فلسطین را از رایزنی‌ها مستثنی نکرده است.
او افزود که قاهره هرگز در هیچ یک از امور سیاسی داخلی فلسطین دخالت نمی‌کند و پیشنهاد مصر فی‌الواقع، چشم‌اندازی کامل در مورد نوار غزه و نه یک وقفه بشردوستانه یا آتش‌بس موقت است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید