منابع العربیه: السنوار به پذیرش طرح‌ابتکار مصری - قطری برای تبادل اسرا روی خواهد آورد

این ابتکار خواستار آزادی گروگان‌های غیرنظامی در ازای آزادی اسرا و وقفه بشردوستانه به مدت 20 روز است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع «العربیه» در قاهره گزارش دادند که یحیی سنوار، فرمانده نظامی حماس در غزه به سمت پذیرش طرح مصری-قطری در مورد مبادله اسرا که آزادی گروگان‌های غیرنظامی در دست حماس در ازای آزادی اسرای فلسطینی و برقراری آتش‌بس 20 روزه را پیش‌شرط گذاشته، پیش می‌رود.

منابع آگاه تایید کردند که هیئتی از جنبش حماس، جمعه 8 دی، برای گفت‌وگو در مورد ایده مصر برای پایان دادن به جنگ غزه عازم قاهره شده است.

با این حال، یکی از رهبران حماس سفر هیئتی از این جنبش به قاهره در روز جمعه را تکذیب کرد.

محمود مرداوی در این باره گفت: «تا این لحظه هیچ هیئتی از جنبش حماس به قاهره سفر نکرده است و بنابراین چیزی برای گفت‌وگو وجود ندارد. بنابراین آنچه در مورد این بازدید منتشر شده، معتبر نیست.»

او همچنین افزود: ما پذیرای همه ایده‌ها هستیم و با همه طرف‌ها صحبت می‌کنیم، و در زمان مناسب با توجه به هر موضوعی که مورد بحث قرار می‌گیرد با طرف‌های ذیربط رایزنی خواهیم کرد.

انتظار می‌رفت که هیئت حماس، جمعه، به منظور مذاکره برای توقف جنگی که از 7 اکتبر با حمله حماس به خاک اسرائیل آغاز شده و به تهاجم همه‌جانبه‌ای از سوی اسرائیل علیه نوار غزه تبدیل شده، وارد قاهره شود.

قرار بود هیئت حماس در مورد ابتکار مصر که شامل سه مرحله آتش‌بس قابل‌تمدید و آزادی تدریجی دهها گروگان توسط حماس در ازای آزادی اسرای فلسطینی‌ در دست اسرائیل دیدار و گفت‌وگو کند.

طرح مصر هفته گذشته در جریان دیدار رهبران دو جنبش حماس و جهاد اسلامی از قاهره ارائه شده است.

یکی از مقامات جنبش جهاد که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری «فرانس پرس» گفت: «هیئت حماس در قاهره «پاسخ جناح‌های فلسطینی را که شامل چندین پیشنهاد در مورد طرح آن‌ها است به مقامات مصر منتقل خواهد کرد.»

خروج کامل اسرائیل از غزه

این مقام جهاد اسلامی افزود که این دیدگاه‌های به ویژه به «روش عملیات مبادله مورد انتظار، تعداد اسرای فلسطینی‌ که آزاد می‌شوند و کسب تضمین برای خروج کامل نظامی اسرائیل از نوار غزه» مربوط می‌شود.

اسامه حمدان، یکی از رهبران جنبش حماس نیز به نوبه خود با بیان این‌که جنبش خواهان حاکمیت ملی آزادی‌بخش فلسطینی است، تاکید کرد که اسرای اسرائیلی تا زمانی که آتش‌بس دائمی برقرار نشود، آزاد نخواهند شد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، پنج‌شنبه، در دیدار با خانواده‌های گروگان‌ها در تل‌آویو گفت: «در حال حاضر (با میانجی‌گران) در تماس هستیم. من نمی‌توانم جزئیات بیشتری ارائه کنم. ما در تلاش هستیم تا همه گروگان‌ها را بازگردانیم، هدف ما این است.»

بر اساس آمار اسرائیل، حمله غافلگیرانه و بی‌سابقه حماس در هفتم اکتبر حدود 1140 کشته برجای گذاشت که اکثر آنها غیرنظامی بودند. در جریان این حمله، حدود 250 نفر ربوده و به نوار غزه منتقل شدند که به گفته اسرائیل، 129 نفر از آنها هنوز در غزه در بند حماس و سایر گروه‌های فلسطینی هستند.

از سویی تهاجم نظامی اسرائیل علیه نوار غزه علاوه بر آواره کردن کامل زیرساخت‌ها و مناطق مسکونی و آواره کردن بیش از دو میلیون نفر از ساکنان این باریکه تاکنون بیش از 21320 کشته و بیش از 50 هزار زخمی برجای گذاشت که اغلب آنها را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید