رسانه‌های اسرائیلی: نتانیاهو طرحی سه‌مرحله‌ای برای اخراج «آنروا» از غزه آماده می‌کند

آنروا طبق آنچه در سایت رسمی خود اعلام کرده به 5 میلیون و نهصد هزار فلسطینی آواره کمک‌رسانی و حمایت ارائه می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های اسرائیلی از وجود طرحی سه مرحله‌ای توسط بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، برای اخراج سازمان امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی (آنروا) از نوار غزه خبر دادند.

به گزارش کانال 12 اسرائیل، طبق یک گزارش «فوق محرمانه» سه مرحله‌ای در مرحله اول شامل تهیه گزارش جامع مبنی بر اتهام همکاری آنروا با حماس به عنوان یک «سازمان‌ تروریستی» است.

گفتنی است آنروا طبق آنچه در سایت رسمی خود اعلام کرده به 5 میلیون و نهصد هزار فلسطینی آواره کمک‌رسانی و حمایت ارائه می‌دهد.

طبق این گزارش این که به زبان انگلیسی در وب‌سایت «تایمز اسرائیل» منتشر شده، مرحله دوم شامل «کاهش عملیات آنروا در نوار غزه و جستجوی نهادهای جایگزین برای ارائه خدمات آموزشی و مراقبت اجتماعی به فلسطینی‌ها در غزه است.»

مرحله سوم هم «انتقال همه وظایف آنروا به نهادی خواهد بود که مدیریت غزه پس از جنگ را بر عهده خواهد داشت.»

در گزارش آمده که این طرح به زودی در کابینه دولت اسرائیل بررسی خواهد شد.

هفته گذشته، سازمان ملل، سیگرید کاگ هلندی را به عنوان هماهنگ‌کننده نظارت بر کمک های بشردوستانه در غزه، به عنوان بخشی از قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد با هدف افزایش کمک‌ها منصوب کرد.

سازمان ملل در بیانیه‌ای اعلام کرد که کاگ هماهنگ کننده امور بشردوستانه و بازسازی غزه، کار خود را از 8 ژانویه آغاز خواهد کرد. در این نقش، او برای تسهیل، هماهنگی، نظارت بر محموله‌های کمک های بشردوستانه به غزه، ایفای وظیفه خواهد کرد.

به گفته توماس وایت، مدیر این نهاد در غزه، ارتش اسرائیل روز جمعه به یکی از کاروان‌های کمک‌رسانی انروا در نوار غزه شلیک کرده است.

فیلیپ لازارینی، کمیسر کل آنروا، در واکنش به ادعاهای اسرائیل مبنی بر متهم کردن این سازمان در کمک به حماس گفت که اسرائیل «جریان اطلاعات گمراه‌کننده و بی‌اساس» ایجاد کرده است.

مقامات اسرائیلی حتی پس از بازکردن گذرگاه «کرم ابوسالم»، دسترسی کمک‌های بشردوستانه به غزه را با بمباران و ایجاد اختلال در شبکه های ارتباطی و اینترنتی برای مدت طولانی محدود کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید