نفتالی بنت: اسرائیل دو بار در سال 2022 به اهدافی در خاک ایران حمله کرد

نخست‌وزیر سابق اسرائیل در مقاله‌ای در «وال استریت ژورنال»، فاش کرد که اسرائیل دو عملیات را در خاک ایران، یکی در فوریه 2022 و دیگری کمی پس از آن انجام داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

چند روز پس از کشته شدن «رضی موسوی»، یکی از فرماندهان ارشد نیروی قدس سپاه پاسداران ایران در سوریه و هماهنگ‌کننده شبه‌نظامیان ایرانی در منطقه، نفتالی بنت، نخست‌وزیر سابق اسرائیل، جمعه 8 دی، در مقاله‌ای در روزنامه «وال استریت ژورنال» فاش کرد که اسرائیل در سال 2022 دو بار به اهدافی در خاک ایران حمله کرده است.

به گفته بنت، اولین بار پس از آن بود که ایران در فوریه 2022 دو حمله پهپادی را به اسرائیل انجام داد، زمانی که اسرائیل پایگاه نظامی تیم را در خاک ایران منهدم کرد.

عملیات دوم حدود یک ماه بعد یعنی در مارس 2022 انجام شد زمانی که تلاش یگان نیروی قدس ایران برای کشتن گردشگران اسرائیلی در ترکیه ناکام مانده و چندی پس از آن فرمانده این یگان در قلب تهران کشته شد.

انهدام صدها پهپاد

در یک حمله هوایی که در بهمن ماه سال گذشته در ایران انجام شد، یگان‌های پهپادی ایران، همانطور که مجله «هاآرتص اسرائیل» در آن زمان منتشر کرد، به شدت آسیب دید و بر اساس این نشریه، تخمین زده می‌شود که صدها هواپیمای بدون سرنشین منهدم شدند، این در حالی بود که تهران این اقدام را به اسرائیل نسبت داده و اسرائیل اما دخالت خود را در این موضوع رد کرد.

چند ماه بعد، حسن سعید خدایاری، یکی از اعضای سپاه پاسداران ایران، در مرکز پایتخت ایران، نزدیک خانه‌اش در تهران کشته شد.

به گزارش خبرگزاری «تسنیم» ، دو مرد مسلح سوار بر موتورسیکلت پنج گلوله به سر حسن خدایاری، سرهنگ سپاه قدس شلیک کردند و سپس از محل متواری شدند.

وزارت اطلاعات ایران در آن زمان اعلام کرد که یک شبکه جاسوسی اسرائیل را کشف و سپاه پاسداران نیز اعضای آن را بازداشت کرده است.

تهران دو روز پیش، تل‌آویو را تهدید کرد که در انتقام یکی از فرماندهان برجسته نیروی قدس سپاه پاسداران ایران که در سوریه کشته شده، در زمان و مکان مناسب پاسخ خواهد داد.

اشتباه استراتژیک

در همین راستا، محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: «اسرائیل با کشتن رضی موسوی مرتکب یک اشتباه استراتژیک شده و این مسأله بدون پاسخ نخواهد ماند».

اسماعیل خطیب، وزیر اطلاعات ایران نیز به نوبه خود گفت که کشته شدن رضی موسوی عواقب جدی برای اسرائیل در پی خواهد داشت.
حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران نیز جمعه 8 دی، در این‌باره گفت که «تل‌آویو باید منتظر شمارش معکوس سخت باشد.»

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت ایران نیز تصریح کرد که پاسخ به کشته شدن رضی موسوی، فرمانده ارشد سپاه پاسداران قطعی است و در زمان و مکان مناسب صورت خواهد گرفت.

خبرگزاری «فارس»، به نقل از رضا طلایی، سخنگوی وزارت دفاع ایران گزارش داد که پاسخ ایران «فعال، مؤثر و هوشمندانه» خواهد بود.

بر اساس گزارش سپاه پاسداران ایران، رضی موسوی در حمله هوایی اسرائیل به منطقه سیده زینب در نزدیکی دمشق در سوریه کشته شد.
رسانه‌های رسمی ایران، در این‌باره گزارش دادند که رضی موسوی یکی از مجرب‌ترین فرماندهان نیروی برون‌مرزی قدس سپاه پاسداران ایران بود.

موسوی پس از سرلشکر قاسم سلیمانی، فرمانده وقت این نیرو که در حمله آمریکا در عراق در 3 ژانویه 2020 کشته شد، ارشدترین فرمانده نیروی قدس است که در خارج از ایران کشته شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید