موافقت اولیه اسرائیل با ارسال کمک‌های بشردوستانه از طریق قبرس به غزه

قطعنامه اخیر شورای امنیت سازمان ملل خواستار افزایش ارسال کمک‌های بشردوستانه به ساکنان نوار غزه شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه اسرائیل ایده‌ای را تایید کرد که به کمک‌های بین‌المللی اجازه می‌دهد «تحت نظارت اسرائیل» در قبرس قبل از تحویل مستقیم به نوار غزه بررسی شود.

وزارت خارجه اسرائیل، پنج‌شنبه 7 دی، اعلام کرد که اسرائیل به قبرس موافقت اولیه را برای ایجاد یک کریدور دریایی به منظور ارسال کمک‌های بشردوستانه به باریکه جنگ‌زده غزه داده است.

این پیشنهاد در ادامه تلاش‌ها و رایزنی‌ها و با توجه به ورود محدود کمک‌ها به نوار غزه، با هدف رساندن مقادیر زیادی کمک‌های بشردوستانه به این باریکه، جایی که حدود 2.4 میلیون نفر از کمبود مزمن و شدید آب، غذا، سوخت، دارو و سایر نیازهای حیاتی رنج می‌برند، ارائه می‌شود.

شورای امنیت سازمان ملل متحد، هفته گذشته، قطعنامه‌ای را تصویب کرد که در آن خواستار افزایش «در مقیاس وسیع» ارسال کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه شد.

لیور حیات، سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل گفت که اسرائیل اصولاً با سیستمی موافقت کرده است که اجازه می‌دهد کمک‌های بشردوستانه بین‌المللی «تحت نظارت اسرائیل» در قبرس قبل از تحویل مستقیم به نوار غزه بررسی شود.

سخنگوی وزارت خارجه اسرائیلی به خبرگزاری «فرانس پرس» گفت: «تصویب اولیه برای این رویه وجود دارد، اما هنوز برخی مشکلات لجستیکی در انتظار حل هستند.»

قبرس پیشنهاد ایجاد یک کریدور بشردوستانه برای جمع‌آوری، بازرسی و ذخیره کمک‌ها در جزیره قبرس قبل از ارسال آن به نوار غزه را ارائه کرد.

منابع رسمی به خبرگزاری قبرس گفتند که قبرس بخشی از رویه‌های خود را قبل از مطرح شدن موضوع امنیت کشتی‌های نزدیک به غزه، امنیت خدمه آن‌ها و اینکه چه کسی این کمک‌ها را دریافت می‌کند، تکمیل کرده است.

ایلی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل در سفر هفته گذشته خود به قبرس حمایت خود را از یافتن راهی عملی و سریع برای ارسال کمک‌های بشردوستانه از طریق دریا به غزه ابراز کرد.

وزیر خارجه اسرائیل در این باره افزود: «قبرس، اسرائیل و سایر شرکاء در حال ترویج ابتکار‌عمل برای تسهیل انتقال کمک‌های بشردوستانه «به شیوه‌ای سازمان‌یافته و بررسی‌شده» هستند. بر اساس این طرح، کمک‌ها در قبرس توسط یک کمیته مشترک شامل نمایندگان اسرائیل مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

هدف این ابتکار‌عمل تقویت عملیات امداد بشردوستانه در نوار غزه با واردات مقادیر زیادی کمک با کشتی‌ها به جای تحویل محدود با کامیون از طریق گذرگاه مرزی رفح با مصر است.

نیکوزیا آمادگی خود را برای ارائه مقادیر زیادی کمک‌های بشردوستانه از طریق «خط حیات دریایی» که انتظار می‌رود «جریان پایدار کمک‌های بشردوستانه در مقادیر زیاد به غیرنظامیان» در غزه را ارائه کند، ابراز کرده است.

اسرائیل با فشار بین‌المللی فزاینده‌ای برای افزایش کمک‌های ورودی به نوار غزه به منظور جلوگیری از فاجعه انسانی مواجه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید