دبیر جنبش فتح به العربیه: حضور دولت خودگردان در غزه بر اساس توافق ملی خواهد بود

جبریل الرجوب بر اجرای رایزنی‌های فلسطینی برای تشکیل کابینه وحدت ملی در دوره پساجنگ غزه تاکید ورزید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جبریل الرجوب، دبیر کمیته مرکزی جنبش فتح، شامگاه پنجشنبه 7 دی در گفتگو با شبکه «العربیه» اعلام کرد حضور تشکیلات خودگردان فلسطین در غزه پس از جنگ، بر اساس یک اجماع ملی با مسئولیت‌ها و وظایف مشخص به منظور تشکیل دولت و آماده‌سازی مردم فلسطین برای برگزاری انتخابات آزاد و دموکراتیک، صورت خواهد گرفت.
الرجوب تاکید کرد: «رفتن به غزه تنها با اجماع ملی صورت خواهد گرفت. ثانیاً باید مبتنی بر وحدت جغرافیای فلسطین باشد و ثالثاً باید قبل از آن، عقب‌نشینی اسرائیل و رفع محاصره از غزه انجام‌ شده باشد».
به گفته او «این کار باید با چشم‌انداز سیاسی در راستای تبلور بخشیدن به حاکمیت ملی ما بر سرزمین‌مان باشد».
دبیر کمیته مرکزی جنبش فتح خاطرنشان کرد: « ما خواهان تشکیل دولت بر اساس یک اجماع ملی با وظایف و مسئولیت‌های مشخص هستیم تا مردم فلسطین را برای برگزاری انتخابات آزاد دموکراتیک آماده کنیم».

رایزنی‌های فلسطینی

پیشتر، هیثم ابوالغزلان، دبیر روابط جنبش «جهاد اسلامی» گفته «رایزنی‌ گروه های فلسطینی برای تشکیل دولت وحدت ملی در نوار غزه پس از پایان جنگ، در حال انجام است.»
ابوالغزلان در اظهارات مطبوعاتی خود افزود: «با تشکیل دولت مورد توافق فلسطین، موافقت شد که دولتی موقت و تکنوکرات خواهد بود که مسئولیت بازسازی غزه پساجنگ را بر عهده خواهد گرفت.»
به گفته او «تدوین یک پاسخ واحد از سوی گروه‌های فلسطینی به پیشنهاد مصر برای آتش‌بس در غزه، در دست بررسی است».
ابوالغزلان در مورد رایزنی با دولت خودگردان فلسطین در خصوص تشکیل دولت فراگیر در آینده افزود که هنوز هیچ رایزنی با تشکیلات خودگردان انجام نشده زیرا دولت خودگردان باید از بیش از 80 روز قبل، چنین نقشی را ایفا می‌کرد.
از سوی دیگر حماس پنجشنبه ضمن تاکید بر توقف جنگ غزه قبل از هرگونه تبادل اسرا با اسرائیل، اعلام کرد که با دیگر گروه‌های فلسطینی در خصوص یک «راه حل ملی» مبتنی بر تشکیل دولت وحدت، به توافق رسیده است.
حماس افزود: «گروه‌های فلسطینی که شامل جنبش جهاد، جبهه خلق برای آزادی فلسطین و جبهه دموکراتیک نیز می‌شوند، مخالفت خود با سناریوهای اسرائیل و غرب برای دوران پساجنگ غزه را اعلام کردند».
این در حالی است که طرف اسرائیلی از زمان آغاز جنگ، تاکید کرده است، حماس در مرحله پساجنگ، عهده‌دار هیچ نقشی در غزه نخواهد بود.

پیشنهاد سه‌مرحله‌ای مصر

جزئیات پیشنهاد به‌روز شده مصر برای دستیابی به آتش‌بس فراگیر، بر اجرای طرح سه مرحله‌ای مبتنی است که مرحله اول، شامل یک وقفه بشردوستانه ده روزه است که طی آن، حماس همه غیرنظامیان کودک، زن و سالمند بازداشت شده نزد خود را در ازای آزادی تعداد مناسب و مورد توافق از زندانیان فلسطینی از سوی اسرائیل، آزاد خواهد کرد.
مرحله دوم، آزادی تمام سربازان زن بازداشت شده توسط حماس در ازای آزادی تعدادی از اسرای فلسطینی مورد توافق طرفین توسط اسرائیل را شامل می‌شود.
بر مبنای این سند، مرحله سوم، مذاکره به مدت یک ماه در مورد آزادی تمامی سربازان بازداشتی توسط حماس در ازای آزادی تعدادی از اسیران فلسطینی از سوی اسرائیل را شامل می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید