منطقه حائل پیشنهادی اسرائیل در نوار غزه چه ویژگی‌هایی دارد؟

ساعاتی پس از اعلان نتانیاهو درباره منطقه حائل، وزارت خارجه آمریکا مخالفت خود با این طرح اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل مجددا تاکید کرد، جنگ غزه تا پیش از خلع سلاح غزه متوقف نخواهد شد و اسرائیل قصد ایجاد یک منطقه حائل در امتداد نوار غزه را دارد.

آینده غزه و شکل مرزهای کنونی آن کماکان مورد بحث است و اسرائیل برای ایجاد یک حائل پوششی جدید برای غزه پس از پایان جنگ تلاش می کند.

نتانیاهو در یک مصاحبه با روزنامه ایتالیایی «لا استامپا» دوباره تاکید کرد که روند صلح شامل ایجاد یک منطقه امنیتی موقت در امتداد نوار تا مرز مصر است تا از ورود اسلحه جلوگیری شود.

همزمان با آمادگی ارتش اسرائیل برای ایجاد منطقه حائل در داخل نوار غزه برخی گزارش‌ها از تاسیس این حائل تا عمق یک کیلومتر در داخل باریکه خبر می‌دهد.

برخی ناظران بر این باورند که مساحت غزه اجازه ایجاد چنین منطقه حائلی در داخل آن را نمی‌‎دهد، به ویژه آنکه جمعیت بسیار زیاد در عرض 5 تا 12 کیلومتر باریکه امکان تحقق این مساله را سخت‌تر می‌کند.

این واقعیت بدان معناست که این فاصله به اسرائیل امکان دفع حملات موشکی و زمینی فلسطینی‌ها به ویژه در نزدیکی شهرها و روستاهای مجاور نوار غزه را فراهم نمی‌کند.

در تحولات سیاسی، ساعاتی پس از اعلان نتانیاهو درباره منطقه حائل، وزارت خارجه آمریکا ضمن مخالفت خود با این طرح اعلام کرد مساحت نوار غزه باید بدون هیچ دستکاری مانند دوره پیش از جنگ اخیر باقی بماند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید