سازمان ملل از اسرائیل خواست «قتل‌های غیرقانونی» در کرانه باختری را متوقف کند

ولکر تورک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، «وخامت سریع» اوضاع د نقض حقوق بشر در کرانه باختری را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ولکر تورک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، روز پنجشنبه 7 دی‌ماه، از اسرائیل خواست به «قتل‌های غیرقانونی» و خشونت شهرک‌نشینان علیه فلسطینی‌ها در کرانه باختری اشغالی پایان دهد.

او همچنین وخامت اوضاع و نقض حقوق حقوق بشر در کرانه باختری که از زمان آغاز جنگ بین فلسطینی‌ها و اسرائیل در نوار غزه، افزایش یافته است را محکوم کرد.

سازمان ملل در گزارش خود خواستار «پایان فوری استفاده از سلاح‌ها، روش‌ها و تاکتیک‌های نظامی در جریان عملیات‌های اجرای قانون، پایان دادن به بازداشت‌های خودسرانه و بدرفتاری گسترده با فلسطینی‌ها، و رفع محدودیت‌های تبعیض‌آمیز بر آزادی رفت‌وآمد» شد.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل گفت: «استفاده از تاکتیک‌ها و سلاح‌های نظامی در زمینه‌های اجرای قانون، استفاده از نیروی غیرضروری یا نامتناسب در کرانه باختری و اعمال محدودیت‌های گسترده برای جابه‌جایی فلسطینی‌ها عمیقاً نگران‌کننده است».

او افزود:«شدت خشونت و سرکوب که سال‌ها آن را ندیده‌ایم بسیار آزاردهنده است».

این گزارش به وضعیت حقوق بشر در کرانه باختری اشغالی و شهر قدس شرقی که از 7 اکتبر توسط اسرائیل کنترل می‌شود، پرداخته است.

گزارش سازمان ملل که به تفصیل بازه زمانی 7 اکتبر تا 20 نوامبر را نشان می‌دهد، از افزایش شدید حملات هوایی و همچنین هجوم نفربرهای زرهی و بولدوزرها به اردوگاه‌های پناهندگان و سایر مناطق پرجمعیت در کرانه باختری که باعث کشته و زخمی شدن شمار زیادی از غیرنظامیان و خسارات به زیرساخت‌ها و تاسیسات غیرنظامی شد، خبر داده است.

طبق این گزارش در هفته های پس از حمله حماس، «حملات شهرک نشینان شاهد افزایش شدید، به طور متوسط شش حادثه در روز»، از جمله «تیراندازی، آتش زدن خانه ها و وسایل نقلیه، و ریشه کن کردن درختان» بوده است.

ولکر گفت من از اسرائیلی‌ها می‌خواهم که گام‌های مؤثر روشن و فوری برای پایان دادن به خشونت شهرک‌نشینان علیه فلسطینی‌ها بردارند، درباره تمام حوادث خشونت‌آمیز که توسط شهرک‌نشین‌ها و نیروهای امنیتی اسرائیل انجام می‌شود، تحقیق کنند، و از حمایت مؤثر جوامع فلسطینی در برابر هر نوع خشونت اجباری اطمینان حاصل کنند.

دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل درباره کشتار 300 فلسطینی از جمله 77 کودک در کرانه باختری و شرق قدس از زمان آغاز جنگ در غزه تحقیق می‌کند.

در این گزارش آمده است که از این تعداد، «نیروهای اسرائیلی دست کم 291 فلسطینی و شهرک نشینان 9 نفر را به قتل رساندند».

او خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری تا هفتم اکتبر، 200 فلسطینی در کرانه باختری کشته شدند که بالاترین آمار از زمان شروع ثبت این اسناد توسط سازمان ملل در سال 2005 است.

رئیس کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از اسرائیل خواست به دفترش این سازمان اجازه ورود به اسرائیل را بدهد و بر آمادگی کمیسیون برای صدور گزارش «سریع» مشابهی درباره حملات 7 اکتبر تاکید کرد.

از زمان آغاز جنگ در غزه، تنش‌ها در کرانه باختری رود اردن که اسرائیل از سال 1967 آن را اشغال کرده است، افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری فلسطینی «وفا»، نیروهای اسرائیل بامداد پنجشنبه به مناطقی در کرانه باختری اشغالی یورش بردند.

بر اساس گزارش وزارت بهداشت فلسطین، در حمله سحرگاه روز چهارشنبه، ارتش اسرائیل به طولکرم در شمال کرانه باختری، شش کشته و تعدادی زخمی شدند.

بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت فلسطین، از زمان آغاز جنگ در نوار غزه، بیش از 310 فلسطینی در کرانه باختری اشغالی به دست نیروهای اسرائیلی و در برخی موارد به دست شهرک نشینان یهود کشته شده اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید