هشتاد و سومین روز جنگ غزه؛ 50 شهروند فلسطينى و 3 نظامی اسرائیلی کشته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در هشتاد و سومین روز حنگ غزه، وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد که در پی بمباران‌های صبح پنجشنبه توسط اسرائیل بر مناطق بیت لاهیا، خان یونس و المغازی، 50 فلسطینی کشته و ده‌ها تن دیگر مجروح شدند.

هم‌زمان، گزارش ها حاکی از کشته شدن 3 نظامی اسرائیلی در جریان نبردهای نوار غزه است که با این حساب تعداد کشته‌شدگان ارتش اسرائیل از آغاز جنگ از 500 نفر گذشت.

به گزارش «تایمز اسرائیل» این سه کشته از نیروهای ذخیره شامل دو افسر، یکی با درجه سرگرد، دیگری با درجه سروانی و سومی گروهبان بودند.

از سوی دیگر، رسانه‌های فلسطینی گزارش دادند که دو برادر روزنامه‌نگار به همراه تعدادی از اعضای خانواده‌هایشان در بمباران بیت لاهیا توسط اسرائیل کشته شدند.

هلال احمر فلسطین هم اعلام کرد که شمار کشته شدگان سه بمباران متوالی توسط نیروهای اسرائیلی در خان یونس در جنوب نوار غزه به 10 نفر رسید و همچنین در یک بمباران در نزدیکی بیمارستان الامل، حداقل 12 نفر مجروح شدند.

به گزارش رسانه‌های فلسطینی، در نتیجه حملات جنگنده‌های اسرائیلی به مناطق مختلف نوار غزه ده‌ها تن که اغلب آنها از زنان و کودکان بودند، کشته و زخمی شدند. بنا به این گزار‌ش‌ها، بمباران مناطق دیرالبلح و اردوگاه مغازی در مرکز نوار غزه و اردوگاه نصیرات تا ساعات اولیه صبح پنجشنبه دامه داشته است.

شهر خان یونس در جنوب نوار غزه نیز شاهد حملات شدید جنگنده‌های اسرائیلی بود که ده‌ها کشته و زخمی برجای گذاشت.

نیروهای ارتش اسرائیل، بامداد پنج‌شنبه 7 دی همچنین به شهرهای مختلف کرانه باختری از جمله رام الله، جنین و نابلس حمله کرده و با مسلحان فلسطینی درگیر شدند.

ابراز نگرانی ماکرون از آمار بالای کشته‌ها در غزه

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه نیز در تماس تلفنی با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نگرانی عمیق خود را از افزایش قربانیان غیرنظامی در نوار غزه ابراز کرد.

مکرون در این تماس تلفنی بر تلاش فرانسه با شرکای منطقه‌ای و بین المللی خود برای برقراری آتش بس دائمی در نوار غزه تاکید کرد.

همزمان مدیرکل سازمان جهانی بهداشت شامگاه چهارشنبه با اشاره به گسترش گرسنگی و آوارگی در سراسر منطقه ویران شده غزه، هشدار داد که مردم این منطقه با «خطر جدی» روبرو هستند.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که روز سه‌شنبه به دو بیمارستان، یکی در شمال و دیگری در جنوب، تجهیزات پزشکی و برخی تدارکات تحویل داده است.

این سازمان همچنین اعلام کرد که از مجموع 36 بیمارستان در نوار غزه 21 بیمارستان کاملاً متوقف شده‌اند.

خطر جدی

تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر سازمان جهانی بهداشت از جامعه بین‌المللی خواست تا اقدامات فوری برای کاهش خطر جدی که مردم غزه با آن روبرو هستند اتخاذ کند.

او گفت که توانایی کارکنان سازمان‌های بشردوستانه برای کمک به افرادی آسیب‌ دیده که از گرسنگی رنج می‌برند، تضعیف شده است.

مدیر کل سازمان جهانی بهداشت هشدار داد که تعداد زیادی در نوار غزه در معرض خطر شدید بیماری هستند.

به گفته وزارت بهداشت فلسطین در غزه، حملات اسرائیل به غزه تاکنون به مرگ دست کم 21110 نفر که بیشتر آنها زن و کودک بودند منجر شده است.

طبق این گزارش در نتیجه بمباران‌های اسرائیلی شمار زخمی‌های فلسطینی‌ها به 55243 نفر افزایش یافته است.

این وزارت در گزارش خود گفته است علاوه بر این تعداد کشته و زخمی، هزاران نفر مفقود در زیر آوارها باقی مانده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید