حماس: ایران به اشتباه خود در مرتبط دانستن حمله 7 اکتبر با قاسم سلیمانی پی برد

پنج‌ گروه فلسطینی از جمله حماس و جهاد با پیشنهادهای ارائه شده درباره آینده غزه پس از جنگ مخالفت کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جنبش فلسطینی «حماس» در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایران به اشتباه خود در ربط دادن حمله 7 اکتبر با انتقام‌گیری برای قتل قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران پی برده است.

حماس همچنین اسرائیل را به تلاش و تبانی بین‌المللی برای حذف مسأله فلسطین متهم کرد.

از سویی 5 گروه فلسطینی شامل حماس و جهاد طی بیانیه‌ای با همه سناریوها و راهکارهای مطرح شده برای آینده غزه پس از جنگ ابراز مخالفت کردند.

بیانیه مشترک جناح‌های فلسطینی که از لبنان صادر شد شامل «حماس»، «جهاد»، «جبهه مردمی برای آزادی فلسطین»، «جبهه دمکراتیک برای آزادی فلسطین» و «جبهه مردمی برای آزادی فلسطین - فرماندهی کل» است.

«راهکار ملی»

جنبش حماس، پنج‌شنبه 7 دی، اعلام کرد که با دیگر جناح‌های فلسطینی بر سر «راه حل ملی» بر اساس تشکیل دولت وحدت ملی به توافق رسیده است.

این جنبش در بیانیه‌ای افزود که جنبش جهاد اسلامی، جبهه مردمی برای آزادی فلسطین و جبهه دموکراتیک بر توقف جنگ غزه قبل از هرگونه تبادل اسرا با اسرائیل تاکید دارند.

حماس در ادامه اعلام کرد که «گروه‌ها همچنین بر ضرورت آتش‌بس نهایی و پایان دادن به اقدامات تجاوزکارانه اسرائیل و خروج نیروهای اشغالگر از نوار غزه به عنوان پیش‌شرط تبادل اسرا و بر مبنای همه اسرای اسرائیلی در مقابل همه اسرای فلسطینی تاکید کردند.»

این جنبش فلسطینی در ادامه بیانیه خود افزود که جناح‌های فلسطینی مخالفت خود را با سناریوهای اسرائیل و غرب برای آینده غزه پس از جنگ ابراز کردند.

حماس در این باره تصریح کرد که جناح‌ها با ارائه چندین پیشنهاد از جمله «فراخوان برای یک نشست ملی فراگیر و الزام‌آور که شامل همه طرف‌ها بدون استثنا موافقت کردند، تا آنچه در گفت‌وگوهای ملی قبلی بر سر آن توافق شده بود، اجرا شود.»

جناح‌های فلسطینی همچنین توافق کردند که «نظام سیاسی فلسطین را بر پایه‌های دموکراتیک از طریق انتخابات عمومی (ریاست جمهوری، شورای مقننه، و شورای ملی) بر اساس نظام نمایندگی نسبی کامل در انتخابات آزاد، عادلانه و شفاف که همه در آن شرکت می‌کنند، توسعه و تقویت کنند، به گونه‌ای که روابط داخلی را بر اساس مبانی و اصول ائتلاف ملی و مشارکت ملی بازسازی کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید