گفت‌وگوهای آمریکایی - اسرائیلی درباره مدیریت غزه در پساجنگ

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که سومین ماه بمباران غزه از سوی نیروهای اسرائیلی ادامه دارد، رون دیرمر، وزیر امور استراتژیک اسرائیل، سه‌شنبه 5 دی وارد آمریکا شد، کاخ سفید گوشه‌هایی از این دیدار را فاش کرد.

یک مقام کاخ سفید چهارشنبه 6 دی اعلام کرد، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید با دیرمر مسایلی چون پایان جنگ اسرائیل و حماس و آینده مدیریت غزه در پساجنگ را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

به گزارش «رویترز» این مقام آمریکایی گفت دو طرف همچنین در مورد تلاش‌های بی‌وقفه برای بازگردان گروگان‌های در غزه، انتقال به مرحله دیگری از جنگ و تمرکز بر اهداف باارزش حماس تبادل نظر کردند.

پیشتر، دو مقام اسرائیلی و یک مقام آمریکایی فاش کردند که «رون دیرمر» وزیر امور استراتژیک اسرائیل روز سه شنبه 6 دی وارد واشنگتن می‌شود تا با مقام‌های کاخ سفید و وزارت امور خارجه درباره برنامه‌های اسرائیل برای کاهش شدت عملیات جنگی و آینده حکومت غزه گفت‌وگو کند.

همچنین یک مقام ارشد آمریکایی توضیح داد، مساله اصلی در تبادل نظر میان دولت بایدن و نتانیاهو «چگونگی پایان دادن کارها در چهارچوب زمانی» بود.

پیش‌بینی می‌شود که دیرمر طرح‌های اسرائیل برای مرحله کاهش جنگ غزه که به باور مقامات اسرائیلی تا پایان ماه ژانویه آغاز می‌شود و چگونگی مدیریت غزه در دوره انتقالی، بحث و گفت‌وگو کند.

همچنین او اشاره کرد، دیرمر همچنین درباره ایده‌ها و برنامه‌های نتانیاهو درباره غزه پس از پایان جنگ از جمله اینکه چه کسی در دراز مدت بر نوار غزه حکومت کند، بحث خواهد کرد.

«اصلاح تشکیلات خودگردان فلسطین»

دولت بایدن پیشتر علنا اعلام کرده بود، می‌خواهد تشکیلات خودگردان فلسطینی نقش اداره غزه را به عهده بگیرد، اما این مقام آمریکایی فاش کرد که نتانیاهو در همان زمان این ایده را رد کرده بود.

در هفته‌های اخیر دیرمر و دیگر مقامات اسرائیلی با همتایان آمریکایی خود درباره تشکیلات خودگردان فلسطین بحث و تبادل نظر کردند.

این مقام اظهار داشت که یک هیئت اسرائیلی به ریاست درور شالوم، افسر سیاست وزارت دفاع، هفته گذشته برای گفت‌وگو درباره مرحله پس از جنگ و تعامل با تشکیلات خودگردان فلسطین از واشینگتن بازدید کرد.

قابل ذکر است که نتانیاهو دوشنبه گذشته نیز توقف جنگ را مجددا رد کرد و گفت: «جنگ غزه تا پایانش زیاد فاصله دارد.»

او همچنین در برابر نمایندگان حزبش (لیکود) در خواست توقف جنگ از سوی دولتش را «گمانه‌زنی‌های نادرست رسانه‌ای» توصیف کرد و با وعده گسترش عملیات نظامی گفت که این تنها راه برای تضمین آزادی گروگان‌ها است.

هرتسی هالیوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل روز سه‌شنبه تاکید کرد، جنگی که از هفت اکتبر آغاز شده حتی پس از نابودی حماس ماه‌ها به طول خواهد انجامید، با توجه به اینکه «محلول جادویی و راه مختصری برای پایان دادن به جنگ وجود ندارد.»

در حالی که آمریکا و برخی از کشورهای غربی و عربی بر برقراری آتش‌بس و کاهش خسارت غیرنظامیان فشار می‌‎آورند، به ویژه که آخرین آمار تعداد کشته‌شدگان فلسطینی به بیش از 20000 نفر افزایش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید