مقدمات دیدار البرهان و حميدتی برای بحث صلح در سودان با نظارت میانجی‌گران آفریقایی

هیات دولتی توسعه شرق آفریقا «ایگاد» گفته است که فضای دیدار دو فرمانده نظامی متخاصم در سودان براى برگزاری نشستی پربار مهیا شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر تلاش میانجی‌گران آفریقایی برای برگزاری نشستی مستقیم میان ژنرال «عبدالفتاح البرهان» فرمانده ارتش سودان و «محمد حمدان دقلو» ملقب به «حمیدتی» فرمانده نیروهای پشتیبانی سریع، هیات دولتی توسعه شرق آفریقا «ایگاد» روز چهارشنبه 6 دی ماه اعلام کرد، مقدمات دیدار این دو فرمانده متخاصم را تکمیل کرده است.

به گزارش العربیه به نقل از منابع نزدیک به «ایگاد»، فضای دیدار دو طرف درگیری در سودان جهت برگزاری نشستی پربار برای فردا پنجشنبه مهیا شده است. به گفته این منابع دو طرف سودانی درگیر برای دیدار مستقیم و گفت‌وگو با همدیگر اعلام آمادگی کردند.

با این حال، یکی از اعضای دفتر مشاوران حمیدتی سحرگاه چهارشنبه اعلام کرد که هیچ دعوت رسمی از فرمانده پشتیبانی سریع برای دیدار با البرهان دریافت نشده اما حمیدتی روز سه شنبه در شبکه ایکس از آمادگی خود برای این دیدار خبر داده بود.

نیروی پشتیبانی سریع در بیانیه خود با تکذیب برخی گزارش‌های شبکه‌های اجتماعی مبنی بر اینکه عبدالرحیم حمدان دقلو برادر فرمانده نیروهای پشتیبانی سریع به جای برادر خود حمیدتی با البرهان ملاقات می‌کند، افزود، این گزارش‌ها برای توجیه و سرپوش گذاشتن به عدم حضور البرهان در نشست سران «ایگاد» که شنبه گذشته در جیبوتی برگزار شد، منتشر شده است.

سازمان دولتی برای توسعه آفریقا (ایگاد) از ژنرال البرهان و حمیدتی دعوت کرده بود تا به منظور توافق بر سر آتش بس و بحث درباره راه‌های تسهیل ورود کمک‌های انسانی به سودان با یکدیگر دیدار کنند.

این اقدام در حالی صورت می گیرد که جنگ و درگیری‌ها در سودان بین ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع از 15 آوریل تاکنون ادامه دارد.

به گفته سازمان ملل متحد این جنگ تاکنون به کشته شدن حدود 10 هزار نفر و آوارگی حدود هفت میلیون سودانی در داخل این کشور منجر شده است.

سازمان ملل همچنین تخمین می زند که 1.5 میلیون نفر دیگر به کشورهای همسایه گریخته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید