تاکید تل‌آویو بر لزوم ایجاد منطقه امنیتی موقت با پیش‌شرط‌های اسرائیلی در غزه

به گفته سخنگوی نتانیاهو، غزه باید به منطقه غیرنظامی تبدیل شود، مشروط بر این که کشورش اطمینان یابد که نوار غزه، پایگاهی برای حمله به آن نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که رایزنی‌های اسرائیل-آمریکا و مصر-فلسطین در مورد آینده نوار غزه پس از جنگ ویرانگر آغاز شده از 7 اکتبر همچنان ادامه دارد، اسرائیل کماکان به پیش‌شرط کنترل امنیتی خود بر نوار غزه اصرار می‌ورزد.
افیر جندلمن، سخنگوی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، اعلام کرد که غزه باید خلع سلاح شده و یک منطقه امنیتی موقت در امتداد مرز نوار با جنوب اسرائیل ایجاد شود و مکانیسم‌های بازرسی نیز در مرز غزه و مصر برای «جلوگیری از قاچاق اسلحه»، فعال شوند.
جندلمن شامگاه سه‌شنبه 5 دی در نشستی خبری از طریق پلتفرم «زوم» به خبرنگاران گفت: «غزه باید به منطقه غیرنظامی تبدیل شود، مشروط بر این که کشورش اطمینان یابد که نوار غزه، پایگاهی برای حمله به آن نیست».
به گزارش خبرگزاری «آناتولی»، او با این بیان که این امر مستلزم ایجاد یک منطقه امنیتی موقت در امتداد مرز غزه با اسرائیل است، افزود: «تا آینده قابل پیش‌بینی، اسرائیل مسئولیت امنیتی نوار غزه را برای خود حفظ خواهد کرد».
جندلمن در ارتباط با اقدام دولت خودگردان فلسطین در عهده‌دارشدن مسئولیت امنیتی در غزه گفت: «انتظار خلع سلاح غزه توسط این دولت، انتظاری موهوم است».
این اظهارات، تکرار همان شروطی است که پیشتر توسط نتانیاهو برای آتش‌بس و صلح با فلسطینی‌ها اعلام شده بود.
این مواضع در حالی بیان می‌شود که مصر برای دستیابی به توافقی بین طرف‌های اسرائیلی و فلسطینی که منجر به آتش‌بس شود، تلاش می‌کند تا مراحل بعدی، راه‌های مدیریت آن پس از جنگ، مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size