منابع مصری: حماس حاضر نیست سلطه خود بر نوار غزه را در ازای آتش‌بس دائمی واگذار کند

در پاسخ به تاکید نتانیاهو بر ادامه و تشدید جنگ در نوار غزه، گروه‌های فلسطینی درگیر جنگ، دوشنبه بار دیگر تاکید کردند تا زمانی که جنگ ادامه یابد هیچ‌گونه مذاکراتی انجام نخواهند داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دو منبع آگاه امنیتی مصر دوشنبه 4 دی، به «رویترز» گفتند که حماس و هم‌پیمانان آن در جنبش «الجهاد» پیشنهاد مصر برای واگذاری سلطه خود بر نوار غزه در ازای برقراری آتش‌بس دائمی را رد کردند.

این دو جنبش فلسطینی که مذاکرات جداگانه‌ای با میانجی‌های مصری در قاهره دارند، از دادن هرگونه امتیازی به جز آزادی گروگان‌های بیشتری که طی حمله گردان‌های فلسطینی به جنوب اسرائیل ربودند و منجر به کشته شدن 1200 نفر شدند، خودداری کردند.

مصر «چشم‌اندازی»، مبنی بر آتش‌بس در ازای آزادی گروگان‌های بیشتر که راه را برای دست‌یابی به توافقی گسترده‌تر هموار می‌کند ارائه کرده که مورد تایید میانحی‌گران قطری قرار گرفت.

بخش گسترده این توافق، برقراری آتش‌بس دائمی همراه با انجام اصلاحات جامع در ساختار حکمرانی بر غزه که اکنون در تسلط حماس است را شامل می‌شود.

این دو منبع آگاه در ادامه تصریح کردند که مصر پیشنهاد برگزاری انتخابات و در عین حال تضمین‌هایی را به حماس داده است که اعضای آن تحت تعقیب یا پیگرد قرار نخواهند گرفت، اما این جنبش از دادن هیچ امتیازی به جز آزادی گروگان‌هایی که گمان می‌رود تاکنون بیش از 100 نفر از آنها همچنان در غزه نگهداری می‌شوند، خودداری کرد.

به‌رغم این و در واکنش به تاکید نتانیاهو بر ادامه جنگ و طولانی بودن آن در نوار غزه، گروه‌های فلسطینی درگیر جنگ در غزه دوشنبه بار دیگر تاکید کردند تا زمانی که جنگ ادامه یابد هیچ‌گونه مذاکراتی انجام نخواهند داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید