مصر و اردن بر امنیت دریای سرخ به‌عنوان بخش جدایی‌ناپذیر امنیت ملی خود تاکید کردند

در ادامه تنش‌ها در آبراه بین‌المللی دریای سرخ صدای چندین انفجار در آسمان شهر «دهب» مصر شنیده شده و یک پرتابه در خاک مصر سقوط کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سامح شکری، وزیر خارجه مصر و ایمن الصفدی، وزیر خارجه اردن دوشنبه 5 دی در واکنش به تشدید تنش‌ها و تهدیدها و حملات مستمر علیه کشتیرانی تجاری در آبراه بین‌المللی دریای سرخ، امنیت دریای سرخ را بخش جدایی‌ناپذیر امنیت ملی کشورهای خود دانستند.

در میانه تنش‌هایی که از چند هفته قبل و با پس‌زمینه جنگ شدید اسرائیل در نوار غزه، در منطقه دریای سرخ سایه افکنده، انفجارهایی در آسمان شهر دهب مصر در جنوب سینا شنیده شده و یک پرتابه در این منطقه سقوط کرد.

شبکه خبری «قاهره»، سه‌شنبه 5 دی، به نقل از شاهدان عینی از شنیدن صدای انفجارهایی در آسمان شهر دهب که مشرف بر دریای سرخ است، خبر داد.

این شاهدان همچنین توضیح دادند که یک شی پرنده در حدود دو کیلومتری سواحل شهر دهب سقوط کرده است.

این در حالی است که منابع امنیتی مصر در اوایل ماه جاری اعلام کرده بودند که پدافند هوایی این کشور یک پهپاد مشکوک را در نزدیکی این شهر ساحلی سرنگون کرده است.

سوانح قبلی و تنش دریایی

شهرهای «طابا»و «نویبع» در جنوب سینا مصر مشرف بر دریای سرخ اواخر اکتبر گذشته نیز شاهد حوادث مشابهی بودند.

دریای سرخ نیز از هفدهم اکتبر گذشته شاهد تشدید تنش‌ها و ده‌ها حمله پهپادی و موشکی حوثی‌ها از یمن علیه کشتی‌های تجاری که از این کریدور تجاری جهانی عبور می‌کنند، بوده است.

این تنش‌ها در دریای سرخ پس از آن تشدید شد که حوثی‌ها تهدید کردند که کشتی‌هایی را که به مقصد اسرائیل حرکت می‌کنند یا کشتی‌های کشورهایی که با تل‌آویو همکاری می‌کنند را در پاسخ به جنگ اسرائیل علیه نوار غزه هدف قرار خواهند داد.

امنیت ملی مصر و اردن

این حملات شبه‌نظامیان حوثی خطراتی را که مصر و دیگر کشورهای منطقه با تشدید جنگ میان اسرائیل و گروه‌های فلسطینی با آن روبرو هستند را آشکار می‌کند. به ویژه که قاهره نقش فعالی در مذاکره برای رسیدن کمک‌های بشردوستانه به غزه، تلاش برای آزادی گروگان‌های تحت بازداشت حماس و درخواست آتش‌بس دارد، اما نزدیکی مصر به خط مقدم، آن را در معرض خطر قرار می‌دهد.

قاهره بارها نسبت به گسترش جنگ و تبدیل آن به جنگ منطقه‌ای، به ویژه با ورود حزب‌الله در جنوب لبنان و سایر گروه‌های مسلح تحت حمایت ایران، اعم از عراق، سوریه و یمن به درگیری، حتی به صورت محدود هشدار داده است.

در همین راستا وزرای خارجه مصر و اردن که کشورهای‌شان از ادامه بحران جنگ در منطقه متضرر شده‌اند، در تازه‌ترین موضع‌گیری خود در قبال تشدید تنش‌ها در این آبراه بین‌المللی، امنیت منطقه دریای سرخ و آزادی کشتیرانی را بخشی تفکیک‌ناپذیر از امنیت ملی کشورهای خود دانسته و بر ضرورت حفظ ثبات و امنیت در این منطقه تاکید کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید