شورای وزیران سعودی از نقشه راه برای حمایت از روند صلح در یمن استقبال کرد

پادشاهی عربی سعودی همه طرف‌های یمنی را به مشارکت در گفتگوها جهت ایجاد صلح پایدار و همیشگی با نظارت سازمان ملل، تشویق کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شورای وزیران سعودی به ریاست شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد و نخست‌وزیر پادشاهی عربی سعودی در جلسه سه‌شنبه خود از دستیابی به نقشه راه برای حمایت از روند صلح در یمن استقبال کرد و بر حمایت مستمر سعودی از مردم یمن تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری سعودی (واس) پادشاهی عربی سعودی همه طرف‌های یمنی را به مشارکت در گفتگوها جهت ایجاد صلح پایدار و همیشگی با نظارت سازمان ملل، تشویق کرد.

شنبه گذشته، هانس گراندبرگ، فرستاده سازمان ملل متحد، اعلام کرد که از دولت یمن و گروه حوثی، تعهداتی با حمایت سعودی و عمان دریافت کرده تا نقشه راه به سوی صلح پایدار در یمن پیش برود.

گفتنی است سعودی، عمان، قطر و امارات از اعلام نماینده سازمان ملل و دولت یمن، شورای انتقالی جنوب و شاخه حزب «کنگره مردمی» در صنعا، درباره راه حل جدید، استقبال کردند.

وزارت خارجه سعودی شامگاه یکشنبه سوم دی، ضمن استقبال از بیانیه فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در یمن درباره دستیابی به نقشه‌راه برای حمایت از روند صلح اعلام‌کرد ریاض بر ادامه حمایت از یمن و مردمش تأکید می‌کند.

در بیانیه این وزارت آمده است پادشاهی عربی سعودی «طرف‌های یمنی را به نشستن بر سر میز گفتگو برای دستیابی به یک راه حل سیاسی جامع و پایدار تحت نظارت سازمان ملل متحد تشویق می‌کند تا یمن را به سوی نهضت همه جانبه و توسعه پایدار که خواسته های مردمش را برآورده کند، سوق دهد.»

هانس گراندبرگ، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در یمن، روز شنبه از این توافق و دستیابی طرف‌های درگیر در یمن به مجموعه اقداماتی که شامل اجرای آتش بس در کل کشور، استقبال کرد. در بیانیه دفتر فرستاده سازمان ملل متحد آمده است که این اقدامات همچنین شامل آماده سازی برای از سرگیری یک فرآیند سیاسی فراگیر تحت نظارت سازمان ملل است که نشان می دهد گراندبرگ در مرحله فعلی با طرفین برای ایجاد یک فرآیند تحت حمایت سازمان ملل متحد همکاری برای اجرای این تعهدات همکاری می‌کند.

طبق این بیانیه، نقشه راه تحت حمایت سازمان ملل، شامل تعهد طرفین به اجرای آتش بس سراسری، پرداخت تمام حقوق کارمندان بخش عمومی، از سرگیری صادرات نفت، بازگشایی جاده‌ها در تعز و سایر مناطق یمن و ادامه کاهش محدودیت های اعمال شده بر فرودگاه صنعا و بندر حدیده می‌باشد.

در این بیانیه همچنین آمده است که گراندبرگ از نقش پادشاهی عربی سعودی و سلطنت عمان در «حمایت از دو طرف برای رسیدن به این نقطه» ابراز قدردانی کرد و از همه طرف ها خواست «در این برهه حساس حداکثر خویشتنداری را به کار گیرند تا محیطی مساعد برای گفتگو فراهم کنند و برای موفقیت این نقشه راه همکاری کنند.»

این بیانیه به نقل از نماینده سازمان ملل گفته «30 میلیون یمنی نظاره‌گر و منتظر این فرصت جدید هستند تا به نتایج ملموس و پیشرفت در جهت صلح پایدار منجر شود. طرفین گام مهمی برداشته اند. تعهد آنها قبل از هر چیز این است که تعهد به مردم یمن برای حرکت به سوی آینده و برآوردکردن مطالبتشان است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید