سازمان آزادیبخش فلسطین گزارش‌های مبنی بر تشکیل دولت تکنوکرات در غزه را تکذیب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر وجود پیشنهاد مصری- آمریکایی مبنی بر تشکیل دولت جدید تکنوکرات فلسطینی برای اداره امور در نوار غزه پس از جنگ، سازمان آزادیبخش فلسطین روز سه شنبه 6 دی، این اخبار و گزارش‌ها را به کلی تکذیب کرد.

احمد مجدلانی، یکی از اعضای کمیته اجرایی سازمان جنبش آزادیبخش فلسطین، گفت: «طرف فلسطینی هیچ پیشنهاد رسمی در مورد ابتکار مصری-آمریکایی برای ایجاد یک دولت تکنوکرات برای اداره کرانه باختری و نوار غزه پس از پایان جنگ دریافت نکرده است».

او همچنین افزود: «موضع اسرائیل روشن است، اسرائیل از پوشش و حمایت آمریکا برای عدم برقراری آتش‌بس و ادامه تجاوز به نوار غزه برخوردار هستند».

مجدلانی اظهار داشت :«ما با دو موضع بین‌المللی روبرو هستیم، موضعی که آمریکا و تعدادی از کشورهای اروپایی اتخاذ کردند و آن پوشش سیاسی، دیپلماتیک، حمایت لجستیکی و مالی از اسرائیل برای ادامه تجاوز به غزه و دیگر مناطق فلسطینی، و موضع دوم موضع جامعه بین‌المللی است که خواستار توقف حملات و بمباران‌های اسرائیلی و باز کردن راه برای یک روند سیاسی که منجر به پایان اشغالگری و تشکیل کشور مستقل فلسطین در مرزهای تعیین شده سازمان ملل در 4 ژوئن 1948 با پایتختی قدس شرقی می‌شود».

هیچ فشاری بر اسرائیل نیست

مجدلانی تاکید کرد که «تاکنون ما هیچ عاملی برای فشار به اسرائیل جهت متوقف کردن جنگ در غزه نمی‌بینیم.» او افزود: «ما در کار ارزیابی نتایج نبرد نیستیم، اما اینکه بگوییم چیزی به دست نیامده باید بررسی شود، امروز یک میلیون و 800 هزار آواره در نوار غزه داریم، 63 درصد از زیرساخت‌ها ویران شده است، منازل و امکانات اولیه شهروندان نابود شده و اسرائیل غزه را غیرقابل زندگی کرده است».

مجدلانی خاطرنشان کرد: «ایالات متحده آمریکا می‌گوید که نمی‌تواند به دولت اسرائیل فشار بیاورد، اما در واقع نمی‌خواهد به آن فشار بیاورد».

پیشنهاد مصر

اظهارات مجدلانی پس از آن بیان شد که مقامات اسرائیلی گزارش دادند که مصر پیشنهادی سه مرحله‌ای ارائه کرده است که شامل آتش‌بس دو هفته‌ای در غزه و آزادی 40 اسیر اسرائیلی و سپس تشکیل یک دولت «تکنوکرات» فلسطینی می‌شود که پس از تشکیل آن گروگان‌های باقی مانده اسرائیلی آزاد و ارتش آن از غزه خارج می‌شود.

دو منبع امنیتی مصری نیز دیروز به رویترز گفتند که حماس و جنبش جهاد اسلامی همپیمانش پیشنهاد مصر برای کنار گذاشتن کنترل نوار غزه در ازای آتش بس دائمی را رد کردند.

با این حال، حماس سپس تأکید کرد که هیچ معامله یا مذاکره‌ای با طرف اسرائیلی قبل از آتش‌بس کامل انجام نخواهد داد.

طی چند روزگذشته مذاکراتی در قاهره با جناح‌های فلسطینی برای دستیابی به آتش‌بس در نوار غزه که تقریباً به طور کامل ویران شده است، در جریان بود اما این مذاکرات تاکنون هیچ نتیجه ملموسی در پی نداشته است.

این در حالی که قطر، آمریکا و مصر همچنان به میانجی‌گری خود برای رسیدن به توافقی جهت برقراری آتش بس بین طرف‌های اسرائیلی و فلسطینی ادامه می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید