دولت السودانی حملات آمریکا به مواضع شبه‌نظامیان عراقی را «اقدام خصمانه آشکار» خواند

واشینگتن از 17 اکتبر، یعنی ده روز پس از آغاز جنگ در غزه تاکنون، 103 مورد حمله علیه نیروهای خود در عراق و سوریه را ثبت کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دولت محمد شیاع السودانی نخست‌وزیر عراق با صدور بیانیه‌ای سه‌شنبه 5 دی، در واکنش به حملات هوایی آمریکا که روز گذشته پایگاه‌های متعلق به شبه‌نظامیان «گردان‌های حزب‌الله» عراق را در مرکز و جنوب این کشور هدف قرار داد، این اقدام را محکوم کرده و آن را یک «اقدام خصمانه آشکار» توصیف کرد.
در ادامه بیانیه با تاکید بر این که اقدام آمریکا به روابط دوجانبه میان دو کشور لطمه می‌زند، آن را عملی «غیرسازنده» خواند که «با منافع مشترک بلندمدت و گسترش امنیت و ثبات، مغایرت دارد».
در ادامه این بیانیه آمده است که دولت عراق از طریق نیروهای امنیتی و نهادهای قانونی خود، قاطعانه با حملات برخی از گروه‌ها به مراکز نمایندگی‌های دیپلماتیک خارجی یا اماکن حضور مستشاران نظامی کشورهای غربی برخورد می‌کند.
در این بیانیه تاکید شده که «چنین حملاتی به حاکمیت کشور عراق ضربه می‌زند و نباید تحت هیچ شرایط و بهانه‌ای انجام شوند.»
بر اساس بیانیه دولت عراق، حمله آمریکا به کشته‌شدن یکی از افراد منتسب به حشدالشعبی و زخمی‌شدن 18 نفر دیگر شامل غیرنظامیان انجامید.

تاکید پنتاگون

وزارت دفاع آمریکا«پنتاگون» ساعاتی پیش اعلام کرد که 3 موضع متعلق به «گردان‌های حزب‌الله» تحت حمایت ایران در عراق را در پاسخ به حملات اخیر به نیروهای آمریکایی در سوریه و عراق، هدف حملات هوایی قرار داد.
به گزارش خبرنگار «العربیه»، یک مقر پشتیبانی لجستیکی گردان‌های حزب‌الله در بابل و یک مرکز ارتباطات در استان واسط نیز هدف بمباران آمریکا قرار گرفت.
به گفته مقامات عراقی، این بمباران در پاسخ به حمله پهپادی شبه‌نظامیان علیه پایگاه حریر، مکان استقرار نیروهای آمریکایی و ائتلاف بین‌المللی در نزدیکی فرودگاه اربیل، انجام شد که خساراتی جانی را برجای گذاشت.
پیشتر، سخنگوی محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق در بیانیه‌ای گفت که «گروه‌های غیرقانونی» دوشنبه « پهپادی انتحاری را در ساعت 15:50 به نزدیکی فرودگاه غیرنظامی اربیل پرتاب کردند».
همزمان، گروهی موسوم به «مقاومت اسلامی در عراق» متشکل از گروه‌های مسلح هم‌پیمان با ایران و مرتبط با نیروهای حشد الشعبی، مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.

بیش از 103 حمله

از زمان آغاز جنگ غزه در هفتم اکتبر گذشته، نیروهای آمریکایی و نیروهای ائتلاف بین‌المللی در عراق و سوریه، هدف ده‌ها مورد حمله قرار گرفته‌اند.
بر اساس آمار اعلام‌شده توسط یک مقام نظامی آمریکایی، واشینگتن از 17 اکتبر، یعنی ده روز پس از آغاز جنگ در غزه تاکنون، 103 مورد حمله علیه نیروهای خود در عراق و سوریه را ثبت کرده است.
سفارت آمریکا در بغداد نیز در 8 دسامبر، با چندین موشک هدف حمله قرار گرفت که خسارات جانی نداشت، اما اولین موردی بود که طی آن سفارت از زمان شروع جنگ غزه، هدف قرار گرفت بدون این که هیچ طرفی، مسئولیت آن را به‌عهده بگیرد.
دولت عراق با اعلام دستگیری شماری از عوامل این حمله تاکید کرد که تعدادی از آنها «به برخی از سرویس‌های امنیتی مرتبط هستند».
این درحالی است که «مقاومت اسلامی در عراق» مسئولیت بیشتر دیگر حملات را برعهده گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size