يك كشته و شش مجروح در حمله هوایی آمریکا علیه شبه‌نظامیان «گردان‌های حزب‌الله» عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ساعاتی پس از حمله پهپادی به پایگاه ائتلاف بین‌المللی در اربیل، شمال عراق، نیروهای آمریکایی‌ها به این حمله پاسخ دادند و پنتاگون اعلام کرد که شامگاه دوشنبه، تاسیسات گروه‌های شبه نظامی وفادار به ایران از جمله «گردان‌های حزب الله» را بمباران کرد.

به گفته منابع امنیتی، در نتیجه این بمباران یک عضو شبه‌نظامیان کشته و 6 نفر از آنها مجروح شدند. همچنین 10 نفر از نیروهای امنیتی عراق مجروح شدند.

Advertisement

طبق بیانیه پنتاگون که سه‌شنبه 5 دی منتشر شد، این حملات در پاسخ به مجموعه حملات شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران علیه آمریکایی در عراق و سوریه صورت گرفت.

گفتنی است که در حمله‌ اخیر این گروه‌ها در روز گذشته به یک پایگاه هوایی، سه سرباز آمریکایی زخمی شدند، که حال یکی از آن‌ها وخیم گزارش شده است.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا تاکید کرد که «هدف از این حملات، از کار انداختن قدرت شبه‌نظامیان وابسته به ایران است.» به گفته او «آمریکا به دنبال تنش و ایجاد درگیری در منطقه نیست، اما از حفظ منافع خود دریغ نخواهد کرد.»

در همین حال یک منبع امنیتی به شبکه «العربیه» گفت، حملات آمریکایی‌ها مواضع گروه‌های مسلح در استان بابل و استان واسط جنوب عراق را هدف قرار داد.

واکنش دولت عراق

پیشتر، سخنگوی محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق گفته بود «گروه‌های قانون‌شکن با یک پهپاد انتحاری به نزدیکی فرودگاه اربیل در ساعت 15:50 دقیقه بعد از ظهر روز دوشنبه 4 دی، حمله کردند.»

بنا به توضیحات این سخنگو، در پی این حمله شماری از نیروها مجروح شدند و در کار و ساعات پرواز فرودگاه اختلال ایجاد شد.

سخنگوی نخست‌وزیر عراق تاکید کرد: «نیروهای امنیتی عراق به زودی عاملان این حمله را برای اجرای قانون به دست عدالت می‌سپارند.»

در همین حال گروهی موسوم به «مقاومت اسلامی عراق» از گروه‌های مسلح وابسته به ایران و ‌شبه نظامیان حشدالشعبی است، این حمله را به عهده گرفت.

بیش از 103 حمله

از زمان وقوع حمله هفت اکتبر که باعث جنگی بی‌سابقه میان اسرائیل و گروه‌های مسلح فلسطینی در غزه شد، نیروهای آمریکایی و ائتلاف در عراق و سوریه مورد ده‌ها حمله راکتی و پهپادی قرار گرفتند.

بر اساس آمار یک مقام نظامی آمریکایی، از 17 اکتبر، یعنی ده روز پس از آغاز جنگ غزه، حدود 103 حمله علیه نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه انجام شده است.

سفارت آمریکا در بغداد در 8 دسامبر جاری، با چندین موشک مورد حمله قرار گرفت که خسارت جانی نداشت، اما اولین بار بود که این سفارت از زمان شروع حملات هدف قرار می‌گیرد اما هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفت.

دولت عراق با اعلان دستگیری تعدادی از عاملان این حمله گفت تعدادی از آن‌ها «به برخی از سرویس‌های امنیتی مرتبط هستند».

اما مسئولیت بیشتر حملات را «مقاومت اسلامی عراق» بر عهده گرفت که ظاهرا نامی مستعار برای گروه‌های وابسته به تهران برای گمراه کردن افکار عمومی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید